Ο Νεϊμάρ έγινε αναντικατάστατος στην PSG από διαγραφή, ένα γκολ και τρεις ασίστ του Βραζιλιάνου

Λιονέλ Μέσι και Νεϊμάρ έφεραν άλλη μια νίκη στην PSG/φωτογραφία: EPA-EFE/Mohammed Badra

Οι παίκτες της PSG ξεκίνησαν πειστικά την υπεράσπιση του τίτλου στη League 1 με θρίαμβο 0:5 στην επίσκεψη στο Clermont.

Το ματς σημάδεψε τον Νεϊμάρ, τον οποίο η διοίκηση της PSG προσπαθούσε να πουλήσει στη μεταγραφική περίοδο. Όμως ο Βραζιλιάνος έδειξε με το παιχνίδι που έδειξε απέναντι στην Κλερμόν ότι βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα στο ξεκίνημα της σεζόν.

Ο Νεϊμάρ άνοιξε το σκορ ήδη από το ένατο λεπτό με ασίστ του Λιονέλ Μέσι και στη συνέχεια στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου βοήθησε τους Χακίμι και Μαρκίνιο για το πειστικό 0:3 για την PSG.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Νεϊμάρ ανταπέδωσε τη χάρη στον Μέσι, βοηθώντας τον Αργεντινό για το πρώτο από τα δύο γκολ. Ο Μέσι έβαλε το τελικό σκορ αφού πέρασε τον Λεάντρο Παρέδες στο 86ο λεπτό.