Εύκολα ο Ναδάλ στον τρίτο γύρο του "Ρολάν Γκαρός"

Νέα νίκη σημείωσε ο Ραφαέλ Ναδάλ στο «Ρολάν Γκαρός» / Παρίσι, Γαλλία / 25 Μαΐου 2022 / Φωτογραφία: EPA-EFE / MARTIN DIVISEK

Ο πέμπτος τενίστας στον κόσμο Ραφαέλ Ναντάλ τοποθετήθηκε στον τρίτο γύρο του Ρολάν Γκαρός στο Παρίσι (Γαλλία), αφού κέρδισε τον γηπεδούχο τενίστα στο Παρίσι Corentan Mute με 6: 3, 6: 1, 6: 4.

Ο κάτοχος του ρεκόρ σε αριθμό τίτλων σε αυτό το Grand Slam (13), σημείωσε τη νίκη σε δύο ώρες και εννέα λεπτά.

Ο Ισπανός πήρε το σερβίς του αντιπάλου τέσσερις φορές στα δύο πρώτα σετ, ενώ ο αντίπαλος δεν έκανε ποτέ μπρέικ.

Το τρίτο σετ με μπρέικ άνοιξαν 39 παίκτες της λίστας του ATP. Ο Ναδάλ ισοφάρισε στο τέταρτο παιχνίδι και το πλεονέκτημα μπρέικ ήρθε στο όγδοο παιχνίδι.

Στο επόμενο παιχνίδι ο Ναδάλ σέρβιρε για τη νίκη, αλλά το δεύτερο break στο ματς έγινε από τον Μουτέ. Όμως, στο επόμενο παιχνίδι, σημειώθηκε ένα διάλειμμα που εξασφάλισε στον Ναδάλ μια θέση στον τρίτο γύρο.

Στον τρίτο γύρο ο Ναδάλ θα παίξει με τον Ολλανδό, Botik van de Zandshulp (29 τενίστες στον κόσμο).

Ρολάν Γκαρός: Ο Τζόκοβιτς εναντίον του νέου «μαθητή» του Γουάιντα

Στον τρίτο γύρο πέρασε και ο Αμερικανός Σεμπάστιαν Κόρντα, ο οποίος μετά από τρία σετ (7:6, 6:3, 6:3) ήταν καλύτερος από τον γηπεδούχο Ρίτσαρντ Γκασκέ.

Στην επόμενη φάση ο Κόρντα παίζει με τον έκτο τενίστα στον κόσμο, τον Ισπανό Κάρλος Αλκαράζ.