Ο Ναδάλ παίζει όλο και καλύτερα στο Wimbledon, νίκησε τον Sonego σε τρία σετ

Rafael Nadal / φωτογραφία: EPA-EFE / ANDY RAIN

Ο Ισπανός τενίστας Ραφαέλ Ναδάλ εξασφάλισε μια θέση στη φάση των XNUMX του Γουίμπλεντον, αφού νίκησε τον Ιταλό Λορέντζο Σονέγκο σε τρία σετ.

Σε λίγο περισσότερο από δύο ώρες αγώνα, ο Ναδάλ κέρδισε με 6:1,6, 2,6:4, XNUMX:XNUMX και προγραμμάτισε αναμέτρηση με τον Ολλανδό Botik van de Zandshulp, ο οποίος με τη σειρά του ήταν καλύτερος από τον βετεράνο Richard Gasquet.

Είναι ενδιαφέρον ότι ο Nadal είναι αήττητος στα τουρνουά Grand Slam φέτος, θριάμβευσε στο Australian Open και στο Roland Garros και απόψε έπαιξε τον καλύτερο αγώνα στο Wimbledon, κερδίζοντας στα τρία σετ το πολύ για ένα τέλειο 17-0 στο Grand Τουρνουά σλαμ.

Ο Ισπανός κυριάρχησε στα δύο πρώτα σετ και στη συνέχεια ο διοργανωτής αποφάσισε στο τρίτο σετ με σκορ 4:2 για τον Ισπανό να κλείσει το κεντρικό γήπεδο, παρόλο που χρειαζόταν μόνο δύο παιχνίδια για να θριάμβει.

Το break ήταν καλύτερο για τον Sonego, ο οποίος κατάφερε να κάνει break και να ισοφαρίσει σε 4:4, αλλά ο Nadal συνήλθε γρήγορα, έκανε break και εξασφάλισε τη θέση του στους XNUMX.

Το πλασέ στον επόμενο γύρο εξασφάλισε ο Νικ Κύργιος που σε ένα φανταστικό ματς κατάφερε να αποκλείσει τον τέταρτο σετ Στέφανο Τσιτσιπά σε τέσσερα σετ με 6:7,6:4,6:3,7:6. Επόμενος αντίπαλος του Κύργιου θα είναι ο Μπράντον Νακασίμα, ο οποίος νίκησε τον Γκαλάν Ριβέρος με 3:0 σε σετ.