Ο Ναδάλ «επέζησε» από τον Φριτς και τους στομαχικούς πόνους και προγραμμάτισε έναν ημιτελικό αγώνα με τον Κύργιο στο Wimbledon

Rafael Nadal/φωτογραφία: EPA-EFE/KIERAN GALVIN

Ο Ράφαελ Ναδάλ είναι ο τελευταίος ημιτελικός στο Γουίμπλεντον αφού νίκησε τον Τέιλορ Φριτς στα προημιτελικά με 3:6,7:5,3:6,7:5,7:6. Για να προκριθεί στον τελικό, ο Ναδάλ θα παίξει με τον Νικ Κύργιο , ο οποίος προηγουμένως σε τρία σετ νίκησε τον Christian Garin.

Ο Ισπανός, που θριάμβευσε στο Australian Open και στο Roland Garros, εκτός από τον ευδιάθετο Αμερικανό τενίστα, είχε να παλέψει και με πόνους στο στομάχι, που τον έκαναν να ζητήσει ιατρικό τάιμ-άουτ μετά το τέλος του πρώτου σετ.

Το ότι ο αγώνας θα ήταν δύσκολος για τον Ισπανό φάνηκε ήδη από το πρώτο σετ, παρόλο που ήταν ο πρώτος που έκανε μπρέικ και προηγήθηκε με 3:1. Στη συνέχεια όμως ο Φριτς ακολούθησε ένα σερί πέντε συνεχόμενων νικών για 3:6 και προβάδισμα 0:1 σε αυτό το σετ.

Στο διάλειμμα μεταξύ δύο σετ, ο Ναδάλ ζήτησε για πρώτη φορά ιατρικό τάιμ άουτ λόγω πόνου στο στομάχι, αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε να αντεπιτεθεί και να πανηγυρίσει με 7:5 για το 1:1 στα σετ.

Στο τρίτο σετ ο Φριτς έπαιξε ξανά άριστα, δεν άφησε τον Ναδάλ να κάνει μπρέικ και πήρε δύο φορές το σερβίς του Ισπανού για το 3:6. Στη συνέχεια, στο διάλειμμα μεταξύ τρίτου και τέταρτου σετ, ο Ναδάλ ζήτησε ξανά ιατρικό τάιμ-άουτ και μετά την επιστροφή έπαιξε καλύτερα.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με μπρέικ του Ναδάλ, αλλά ο Φριτς αντέκρουσε με επαναληπτικό μπρέικ. Ο Ναδάλ δεν το έβαλε κάτω και έσπασε ξανά για το 2:1 και διατήρησε το πλεονέκτημα μέχρι την όγδοη αγωνιστική όταν ο Αμερικανός έκανε και πάλι μπρέικ για 4:4. Στη συνέχεια οι δύο τενίστες είχαν αυτοπεποίθηση στα επόμενα δύο σερβίς, μέχρι το game 11 που ο Ισπανός κάνει μπρέικ για 6:5 και στη συνέχεια με καλό σερβίς έφτασε στο 7:5 και ισοφάρισε σε 2:2 στα σετ.

Στο καθοριστικό σετ, ο Ναδάλ έκανε μπρέικ στο έβδομο παιχνίδι για 4:3, αλλά ο Φριτς απάντησε άμεσα στο επόμενο. Στη συνέχεια, οι δύο τενίστες ήταν σίγουροι για το σερβίς τους και οδήγησαν τον αγώνα σε τάι μπρέικ στο οποίο ο Ισπανός κυριάρχησε, προηγήθηκε με 5:0 και στη συνέχεια έφτασε συνήθως στο 10:6 για θρίαμβο και θέση στα ημιτελικά όπου περιμένει τον Κύργιο.

Την Παρασκευή θα διεξαχθούν οι ημιτελικές μονομαχίες στους άνδρες μεταξύ Ναδάλ-Κύριος και Τζόκοβιτς-Νόρι.