Την ημέρα αυτή, ο Νόβακ κοβιόκοβι εκτέλεσε το πλάνο που άλλαξε ριζικά τα γεγονότα στο τένις

Ο Novak ковиοκόβι θα χάσει το "Indian Wells", αλλά αναμένεται να είναι μέρος των Masters στο Παρίσι / φωτογραφία: EPA-EFE / JOHN G. MABANGLO

Ακριβώς πριν από δέκα χρόνια σήμερα, ο Νόβακ κοβιόκοβι. Εκτέλεσε ένα από τα πιο εντυπωσιακά σουτ στο τένις - μια επιστροφή από μια σχεδόν απελπιστική κατάσταση στο πέμπτο σετ του δραματικού ημιτελικού του US Open εναντίον του Ρότζερ Φέντερερ.

Ο Φέντερερ προηγήθηκε με 2-0 σετ, ο Τζόκοβιτς κατάφερε να επιστρέψει και να ισοφαρίσει, και στο αποφασιστικό πέμπτο σετ με προβάδισμα 5-3 στα παιχνίδια και 40-15 για τον Φέντερερ, ο Νόβακ έκανε μια κίνηση που άλλαξε την πορεία του τένις. Ο Φέντερερ υπηρέτησε για μια θέση στον τελικό, είχε ένα πλεονέκτημα 40:15 και εκείνες τις στιγμές ο Νόβακ πραγματοποίησε μια απίστευτη επιστροφή από την οποία οι Ελβετοί δεν μπορούσαν να συνέλθουν. Ο Κοβιόκοβι γύρισε τα πράγματα υπέρ του, έκανε πρώτα ένα break, στη συνέχεια κέρδισε άλλα τρία παιχνίδια και προκρίθηκε στον τελικό (6: 7,4; 6.6: 3,6: 2,7: 5) όπου νίκησε τον Ράφαελ Ναδάλ σε τέσσερα σετ (6: 2,6; 4,6: 7,6: 1).

Μετά τον αγώνα, η κύρια είδηση ​​ήταν η αντίδραση του Φέντερερ όταν του ζητήθηκε μια ερώτηση σχετικά με τη συνοδεία του κοβιόκοβι ρε: Όταν ένας τενίστας χτυπήσει ένα τέτοιο χτύπημα σε μια μπάλα αγώνα, είναι τύχη ή αυτοπεποίθηση;

- Αυτοπεποίθηση? Πρέπει να αστειεύεσαι, σε παρακαλώ. Βλέπετε, μερικοί παίκτες μεγαλώνουν παίζοντας έτσι. Θυμάμαι ότι έχασα αγώνες σε αγώνες νεανίδων. Χάνουν 5: 2 στο τρίτο σετ και αρχίζουν να χτυπούν τη μπάλα χωρίς σύνδεση. Για κάποιο λόγο, κάθε βολή είναι ακριβής, γιατί έτσι έμαθαν να παίζουν όταν βρίσκονται στο κόκκινο. Δεν έχω παίξει ποτέ με αυτόν τον τρόπο, πιστεύω ότι η σκληρή δουλειά θα αποδώσει. Γι 'αυτό είναι δύσκολο για μένα να καταλάβω πώς μπορεί κάποιος να παίξει ένα τέτοιο λάκτισμα σε μια μπάλα αγώνα, αλλά ίσως το κάνει αυτό εδώ και 20 χρόνια και αυτό είναι φυσιολογικό. «Πρέπει να τον ρωτήσεις», είπε ο Φέντερερ.

Wasταν ο τέταρτος τίτλος Grand Slam για τον Novak Djokovic, και έκτοτε έχει κερδίσει άλλα 16 τρόπαια Grand Slam και απόψε (μία ώρα το πρωί) έχει την ευκαιρία να εξασφαλίσει μια θέση στον τελικό και να αγωνιστεί για 21 τρόπαια από το μεγαλύτερο και πιο διάσημο τουρνουά τένις. Αντίπαλος του στα ημιτελικά θα είναι ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ.