Η MZT απέτρεψε μια έκπληξη απέναντι στην FMP στο τελείωμα

Φωτογραφία: KFSM

Σοβαρά προβλήματα έδωσε η ομάδα της Naviko Academy FMP στην MZT Σκοπίων, για μια δύσκολη νίκη (79:72) για τον υπερασπιστή της πρωταθλήτριας.

Στον πρώτο αγώνα της 11ης αγωνιστικής, η ομάδα της MZT Skopje Aerodrom πέτυχε προγραμματισμένη νίκη απέναντι στην Naviko Academy FMP. Αλλά το έφτασαν χάρη στην «στεγνή ποιότητα» που είχε ο Βόϊνταν Στογιανόφσκι και την εμπειρία του να παίζει για τη «γαλανόλευκη» σε εκείνα τα λεγόμενα «ίσα άκρα».

Όπως ήταν αναμενόμενο, ο υπερασπιστής του πρωταθλητή είχε πολύ καλύτερο ξεκίνημα σε αυτό το πρώτο εγώ της 11ης αγωνιστικής. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι «κυανόλευκοι» χωρίστηκαν σε αξιοπρεπείς (19:10).

Δεν συνέχισαν όμως με τον ίδιο ρυθμό στο διάστημα που ακολούθησε. Οι φιλοξενούμενοι φαίνεται να έχουν αφαιρέσει τον σεβασμό προς τον αντίπαλο, που φάνηκε στο παιχνίδι τους σε εκείνο το δεκάλεπτο. Έπαιξαν ισόπαλοι σε εκείνο το δεύτερο δεκάλεπτο, (16:16).

Στο 26ο λεπτό η FMP επέστρεψε και το αποτέλεσμα ήταν 47:45 υπέρ της MZT. Ήταν ένα σημάδι ότι ο προπονητής των γηπεδούχων έπρεπε να εγκαταλείψει το αρχικό του σχέδιο και να δώσει μια ευκαιρία στους παίκτες της πρώτης ομάδας, κυρίως τους αδερφούς Στογιανόφσκι.

Μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, οι «μέταλλοι» εξακολουθούσαν να αποκτούν πλεονέκτημα, είχαν συν 5 (56:51). Όμως οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το καλύτερο μέρος του αγώνα με 32 μετατροπές, αρκετές για να ισοφαρίσουν με τον πρωταθλητή (58:58).

Ήταν ισόπαλο (65:65), ακόμη και μετά από πέντε λεπτά αγώνα στο τέταρτο δεκάλεπτο. Αλλά μόνο μέχρι τη στιγμή που ο V. Ο Στογιανόβσκι «ένωσε» πέντε πόντους, φορ (70:65). Ο Γκοστιρέ βρήκε απάντηση, και πάλεψε για μια ακόμη ισοπαλία (72:72). Αλλά για άλλη μια φορά, όταν έπρεπε, χτύπησε και ήταν τριπλό, ο V. Ο Στογιανόφσκι, στην επόμενη επίθεση, ο Μπάκοβιτς επανέλαβε το ίδιο, αρκετά για να πάει την ομάδα του σε εκείνα τα «ήρεμα νερά», δηλαδή απρόσιτα (78:72).

Αν και έπαιξε λιγότερο από 17 λεπτά, Vojdan Stojanovski σημείωσε 21 πόντους (6/7 από το γήπεδο και 6/6 από τη γραμμή των ελεύθερων βολών). Από εμάς που ήμασταν βασικοί στην ομάδα της MZT Σκοπίων απόψε, Μπάκοβιτς συνειδητοποίησα 15, Vorku πάλι 13. βαθμοί. Στην άλλη πλευρά, Ογκουντιράν ήταν μακράν ο πιο αισιόδοξος παίκτης. Σημείωσε 29 πόντους, Σαντάνα έδωσε 11, α Πετρόφσκι δέκα ακόμη πόντους.