Η ΜΖΤ Αεροδρόμιο Σκοπίων πανηγύρισε στο αιώνιο ντέρμπι κόντρα στη Ραμποτνίκι

φωτογραφία: kfsm.mk

Σήμερα στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής στο Το πρώτο πρωτάθλημα μπάσκετ της Μακεδονίας μπροστά σε μια υπέροχη ατμόσφαιρα στο SC "Jane Sandanski" συναντήθηκαν οι αιώνιοι αντίπαλοι MZT Σκόπια Aerodrom и Εργάτες. Τελικά θριάμβευσε με αποτέλεσμα η νυν πρωταθλήτρια MZT 91:87.

Οι γηπεδούχοι απέκτησαν πλεονέκτημα στο εναρκτήριο μέρος του αγώνα 15:10, και λίγο αργότερα θετικό "συν οκτώ" (21:13). Ακολούθησε η απάντηση του Ραμποτνίκι μέσω του Μαλέσεβιτς, ο οποίος με 13 πόντους μείωσε σε 20:23 και στη συνέχεια προηγήθηκε με 24:23. Ακολούθησε ένα σερί 10 πόντων από τους «Μέταλλους», σε κάτι παραπάνω από τρία λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου για το υψηλότερο 33:24.

Μετά το τρίποντο του Ware, η MZT είχε και διψήφιο θετικό (36:25). Όμως για άλλη μια φορά οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν, τώρα με πέντε σερί βαθμούς, και στα 15 λεπτά του ντέρμπι, για να πλησιάσουν 30:36. Ακολούθησε νέα πτώση στο παιχνίδι της MZT, τιμώρησε τον Ραμποτνίκι μέσω Νότατζ και Σόσκιτς και επανέφερε ξανά το σασπένς (39:41) στο 01:44 λεπτά. πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ευκαιρία να φτάσουν στο ισόπαλο σκορ είχαν οι φιλοξενούμενοι από το «Γκράντσκι Παρκ». Ο Μπάκοτς αστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές, και τιμώρησε αμέσως τον Β. με τρίποντο. Ο Stojanovski, μάντεψε και ο Abu, για νέο χωρισμό, τώρα 56:47 σε 25 λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν ξανά τις δυνάμεις τους για μονοψήφιο μείον, μετά από τρία τέταρτα 57:66.

Στο τελευταίο η πρωταθλήτρια έπαιξε στα φτερά του Βόϊνταν Στογιανόβσκι. Μετά τη νέα του εύστοχη προσπάθεια τριών πόντων, η ομάδα του Αεροδρομίου χώρισε για άλλη μια φορά σε διψήφια διαφορά (73:63). Αλλά η Ραμποτνίτσκι έβρισκε ξανά τον τρόπο να επιστρέψει στο σκορ, ο Νότατζ μείωσε το έλλειμμα (72:75), στις 04:22 λεπτά για τη λήξη της συνεδρίασης.

Ο Ραμποτνίκι είχε την ευκαιρία να κάνει την πλήρη ανατροπή, αλλά στις καθοριστικές στιγμές δεν έκανε τις ελεύθερες βολές. Πρώτα ο Nottage, μετά ο Forte, ο οποίος με οκτώ δευτερόλεπτα για να τελειώσει ήταν επίσης με μισή καρδιά, και στημένη 87:89. Η τιμωρία ήρθε από τον Β. Στογιανόφσκι, για νίκη, και υπεράσπιση της πρώτης θέσης στον πίνακα με σκορ (12-2).

Ήταν ο πιο αποτελεσματικός στις νικητήριες τάξεις В. Στογιανόφσκι με 26 πόντους (πέντε ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ), ο Γουέρ είχε 13 πόντους, όπως και ο Άμπου που σημείωσε 11 ριμπάουντ. Στην απέναντι πλευρά για την ομάδα από το Gradski Park Nottage Κυριάρχησε με 31 πόντους (έξι ριμπάουντ), ενώ ο Φόρτε σημείωσε 23 πόντους (οκτώ ριμπάουντ, πέντε ασίστ).