Το Αεροδρόμιο ΜΖΤ Σκοπίων κατέκτησε το Supercup για πέμπτη φορά

Το αεροδρόμιο MZT Σκοπίων στο SRC "Kale" πανηγύρισε στο TFT/φωτογραφία: kfsm.mk

Απόψε στο SRC «Καλέ» ως ανακοίνωση για τη νέα σεζόν, οι δυνάμεις μέτρησαν τις δύο καλύτερες ομάδες της περσινής χρονιάς, MZT Σκόπια Aerodrom и TFT. Η πρωταθλήτρια MZT νίκησε τον υπερασπιστή του τροπαίου του κυπέλλου με 100:82. Για πέμπτη φορά σε συνολικά 10 εκδόσεις αυτού του διαγωνισμού, τα «μέταλλα» κατέκτησαν το κύπελλο του νικητή στο Supercup "Dragan Vasilov-Cevka".

Η MZT ξεκίνησε πολύ καλύτερα τον αγώνα, ακόμη και στα πρώτα στάδια, η ομάδα του προπονητή Αλεξάνταρ Πέτροβιτς κέρδισε διπλάσια 22:11. Μετά από 10 λεπτά αγώνα, η MZT προηγήθηκε 29:14. Ο υπερασπιστής του πρωταθλητή συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Τα «αεροδρόμια» έφτασαν πολύ εύκολα στο ακόμη μεγαλύτερο 37:20, μετά από κάτι περισσότερο από τρία λεπτά αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο.

φωτογραφία: kfsm.mk

Το TFT έπιασε λίγο ρυθμό μετά τα πρώτα λεπτά παιχνιδιού της δεύτερης περιόδου. Το "ασπρόμαυρο" έφτασε σε κάπως χαμηλότερο "μείον", (30: 42), αλλά η MZT στη συνέχεια ανέκτησε το πλεονέκτημα που αποκτήθηκε στο πρώτο τέταρτο και πήρε το προβάδισμα με 47:30.

Αυτό που ήθελαν, καλή αρχή στο δεύτερο ημίχρονο, οι μπασκετμπολίστες του TFT άρχισαν να το συνειδητοποιούν στο γήπεδο. Μείωσαν το αρνητικό σε μονοψήφια νούμερα, (44:53), μετά από κάτι περισσότερο από τρία λεπτά που έπαιξε στην παράταση. Όμως η MZT Skopje Aerodrom απάντησε γρήγορα, πρώτα με δύο τρίποντα σε σερί του Κάφι, για να αποκαταστήσει τη σιγουριά που φέρνει το αποτέλεσμα. Και ήταν πάλι ψηλά, ακόμα πιο ψηλά, αφού ο Μίχοβιτς (ο τρίτος διψήφιος παίκτης) μπήκε στο σερί σκορ, υπέρ τους, (69:48), στα 27 λεπτά.

Για το «τάιμ-άουτ» του Μπόρο Σμιλκόφσκι, του αρχηγού του TFT, της ομάδας στην οποία μοιράστηκαν οι βαθμοί, εκτός από τον Νικόλοφ, και ο Άντερσον, δηλαδή ο Ντόναλντσον. Με τη βοήθειά τους ο Κυπελλούχος έφτασε ξανά κοντά, μετά από τρία δεκάλεπτα 63:73. Δεν τα παράτησαν στο «κυνηγώντας» το υψηλό μείον. Με πέντε σερί πόντους ήταν ήδη στη θέση τους 68:73, συναγερμός για τον Αλεξάνταρ Πέτροβιτς να μαζέψει τους παίκτες του και να τους δώσει συμβουλές όπως και στο τελευταίο τέταρτο.

Ο Μπάσκετ Καμ κατέκτησε το τρόπαιο στο Σούπερ Καπ «Dragan Vasilov-Cevka».

Την «επίθεση» του TFT σταμάτησε ο Μίκοβιτς, με τον 21ο πόντο του, επέστρεψε την ομάδα του σε πολύ πιο «ασφαλή νερά», με προβάδισμα (80:71). Για μια έμπειρη ομάδα, αρκούσε να τη διατηρήσει και να φτάσει στον επιθυμητό στόχο - τη νίκη, στην οποία την οδήγησε ο Βόϊνταν Στογιανόφσκι με δύο τρίποντα, που έγιναν σε σημαντικές στιγμές.

Ήταν ο πιο αποτελεσματικός μεταξύ των «μετάλλων». Ο Μίκοβιτς με 27 πόντους (πέντε ριμπάουντ), και 18 πόντους κατέγραψαν οι Κόφι και Ντ. Στοανόφσκι. Στην αντίθετη πλευρά για το TFT, 20 πόντους και πέντε ριμπάουντ ήταν το έργο του Άντερσον, και ο Νικόλοφ είχε 19 πόντους.