Η MZT Skopje Airport κατέκτησε τον 10ο τίτλο πρωταθλήματος

φωτογραφία: Bitola News

MZT Σκόπια Aerodrom πανηγύρισε στο τρίτο παιχνίδι της τελικής σειράς στο Το πρώτο πρωτάθλημα μπάσκετ της Μακεδονίας.

Οι παίκτες του Βάσκο Ατανάσοφ τον νίκησαν στην αίθουσα «Μπόρο Τσουρλέφσκι» της Μπίτολα Πέλιστερ με σκορ 83:92 για το τελικό 3:0 στη σειρά.

Οι μπασκετμπολίστες των φιλοξενούμενων εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία για να γεμίσουν το αντίπαλο καλάθι αφού και οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο γήπεδο, οπότε το πλεονέκτημα των τριών πόντων που είχαν οι Μπιτολκανοί μετά από δέκα λεπτά αγώνα λειώθηκε γρήγορα.

Με πολλές ανατροπές και ένα καλάθι τις τελευταίες στιγμές πριν το σφύριγμα, η ομάδα με τα μπλε έφυγε στο ημίχρονο με ένα ελάχιστο πλεονέκτημα στο γήπεδο (39:41), το οποίο συνέχισε να μεγαλώνει στον υπόλοιπο χρόνο μέχρι το τέλος του αγώνα. . Ούτε οι ευδιάθετοι Maslinko και Carruthers δεν μπόρεσαν να σταματήσουν την επίθεση των εύθυμων «μεταλκέφαλων».

Στις νικήτριες τάξεις κυριάρχησε ο V. Ο Στογιανόφσκι με 33 πόντους και ακολουθεί ο Αμερικανός Ντ. Ver με 16.

Στην απέναντι πλευρά ο Αμερικανός Ντ. Ο Κάουθερς σημείωσε 18 πόντους, ενώ ο Α. Ο Μασλίνκο είχε 15 πόντους.

Οι «Πελαργοί» υπερασπίστηκαν τον τίτλο του πρωταθλήματος που κατέκτησαν από την περασμένη σεζόν και φέτος σημαίνει το 10 πρωτάθλημα στην ιστορία του συλλόγου τους.