Τα δίχτυα είναι ακίνητα, η Μακεδονία παίζει με παίκτη λιγότερο, ο Τοντορόσκι δέχθηκε κόκκινη κάρτα

φωτογραφία: EPA-EFE / GEORGI LICOVSKI

Μετά το πρώτο ημίχρονο δεν υπάρχουν γκολ (0:0) στον αγώνα της τελευταίας έκτης αγωνιστικής εντός λεγαιώνα Εθνών μεταξύ οι εκπρόσωποι της Μακεδονίας και της Βουλγαρίας στην Εθνική Αρένα «Τόντορ Προέσκι».

Απόψε η βροχή είναι παρούσα στην πρωτεύουσα, κάτι που σίγουρα δυσκολεύει το παιχνίδι και για τις δύο ομάδες.

Είδαμε ισόπαλο ξεκίνημα στα πρώτα 10 λεπτά της συνάντησης στο μεγαλύτερο μας γήπεδο, οι φίλαθλοι έδωσαν την απαραίτητη στήριξη στους εκλεκτούς ο επιλογέας Blagoja Milevski.

Τα μεγάλα προβλήματα ξεκίνησαν από το 14ο λεπτό όταν δέχθηκε κόκκινη κάρτα στις τάξεις μας Todorosky που λόγω τραχύ φάουλ με ψηλό πόδι στο γόνατο του αντίπαλου παίκτη έπρεπε να φύγει νωρίς για τα αποδυτήρια.

Με αυτό άλλαξαν τα πλάνα του προπονητή, ακολούθησε περισσότερη κατοχή μπάλας για τους Βούλγαρους, οι οποίοι δεν δημιούργησαν ούτε μια σοβαρή ευκαιρία, παρά μόνο είχαν περισσότερο την μπάλα στα πόδια τους.

Ήταν αρκετά τεταμένο στον αγωνιστικό χώρο, με φάουλ εκατέρωθεν, και είχαμε την πρώτη καλή ευκαιρία να πετύχουμε γκολ στο 25' όταν ο Μ. Ο Ριστόφσκι σούταρε από περίπου 20 μέτρα, αλλά ο Βούλγαρος τερματοφύλακας Ναούμοφ απέκρουσε.

Στο 22' λόγω της κόκκινης κάρτας χρειάστηκε να αλλάξει ο Μιλέφσκι και έτσι ο Τραϊκόφσκι αποχώρησε από το παιχνίδι και στη θέση του μπήκε ο Ασκόφσκι.