Η Μίλαν ξεκίνησε την υπεράσπιση του τίτλου της Serie A με πειστικό θρίαμβο

Η Μίλαν συγκαταλέγεται σε αυτούς που επιβλήθηκαν πρόστιμα για οικονομικό fair play/Φωτογραφία: EPA-EFE/MATTEO BAZZI

Οι παίκτες της Μίλαν ξεκίνησαν την υπεράσπιση του τίτλου της Serie A με θρίαμβο 4:2 επί της Ουντινέζε. Αν και οι Ιταλοί δεν θεωρούν τη Μίλαν ως το βασικό φαβορί για τον τίτλο, οι Ροσονέρι έδειξαν στον πρώτο αγώνα ότι έχουν αρκετή ποιότητα για να διατηρήσουν το κύπελλο πρωταθλήματος στο Σαν Σίρο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ των φιλοξενούμενων στο δεύτερο λεπτό. Σκόρερ του γκολ ήταν ο Μπεκάο, αλλά η Μίλαν γύρισε στο 15ο λεπτό. Πρώτα ο Τέο Ερνάντες ευστόχησε σε πέναλτι και στη συνέχεια ο Άντε Ρέμπιτς σκόραρε για το 2:1.

Η Ουντινέζε ισοφάρισε από τον Άνταμ Μασίνα πριν από το ημίχρονο. Όμως ο Μπραχίμ Ντίαζ σκόραρε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου για το 3:2 και το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Ρέμπιτς στο 68ο λεπτό.

Η Αταλάντα κέρδισε και στο ξεκίνημα της νέας σεζόν, η οποία νίκησε 2:0 τη Σαμπντόρια με τα γκολ του Ραφαέλ Τολόι στο 26ο λεπτό και της νεοφερμένης Αντεμόλα Λούκμαν στο τέταρτο λεπτό της παράτασης.