Ο Μεντβέντεφ μέσω του Oze-Aliasim για τον δεύτερο τελικό του US Open

Ο Μεντβέντεφ θα παίξει για δεύτερη φορά στον τελικό του US Open / φωτογραφία: EPA-EFE / JUSTIN LANE

Ο δεύτερος σπόρος, ο Ντανίλ Μεντβέντεφ, είναι ο πρώτος φιναλίστ του US Open αφού νίκησε στον ημιτελικό τον Καναδό Φέλιξ Οζέ-Αλιάσιμ με 6: 4,7: 5,6: 2.

Αυτός θα είναι ο τρίτος τελικός Grand Slam του Μεντβέντεφ και θα παίξει στη Νέα Υόρκη για δεύτερη φορά. Πριν από δύο χρόνια έχασε από τον Ραφαέλ Ναδάλ στη μάχη για τον τίτλο και στην καριέρα του έχει έναν ακόμη τελικό Grand Slam, από φέτος τον Φεβρουάριο όταν ηττήθηκε από τον Νόβακ Τζόκοβιτς στο Australian Open /

Στο δρόμο προς τον τελικό, ο Μεντβέντεφ απέκλεισε εύκολα τους Ρίτσαρντ Γκασκέ, Ντόμινικ Κέφερ, Πάμπλο Αντούχαρ, Ντάνιελ Έβανς, Μπότικ βαν ντε Ζαντσούλπ και Φέλιξ Οζ-Αλιάσιμ.

Η έναρξη του αγώνα με την Oze-Aliasim έφερε ένα επίπεδο παιχνίδι με αξιόπιστη εξυπηρέτηση και των δύο τενιστών. Μόνο στο έβδομο παιχνίδι, ο Μεντβέντεφ κατάφερε να σπάσει την αντίσταση του Καναδού και έκανε ένα μπρέικ για 4: 3, μετά από το οποίο έφερε συνήθως το σετ στο τέλος.

Στο δεύτερο σετ ο Οζέ-Αλιάσιμ έπαιξε πολύ καλύτερα και στο έκτο γκέιμ έκανε μπρέικ και πήρε το προβάδισμα με 2: 4. Αλλά, όταν με αποτέλεσμα 3: 5 υπηρέτησε για την ισοφάριση σετ, ο Μεντβέντεφ έκανε μπρέικ με μηδέν και στη συνέχεια με ένα ακόμη μπρέικ πήρε το προβάδισμα με 2: 0 σετ.

Στο τρίτο σετ, ο νεαρός Καναδός δεν είχε καμία ευκαιρία απέναντι στο φαβορί που κυριάρχησε στο γήπεδο και με ένα πειστικό 6: 2 έφτασε στον τελικό θρίαμβο που σήμαινε μια θέση στον τελικό.
Αντίπαλος στον τελικό του Ρώσου θα είναι ο καλύτερος της δεύτερης ημιτελικής μονομαχίας που ξεκινά στη μία το πρωί και στην οποία παίζουν οι Νόβακ Τζόκοβιτς και Αλέξανδρος Ζβέρεφ.