Ο Μακεδόνας τενίστας Ιβανόβσκι πέρασε στους XNUMX του τουρνουά στη Γαλλία

φωτογραφία: instagram.com/kalin_ivanovskii

Ο καλύτερος Μακεδόνας τενίστας ξεκίνησε με επιτυχία το τουρνουά στο Ο Κρηταίος, Γαλλία, και εξασφάλισε μια θέση στη φάση των XNUMX.

Στον πρώτο γύρο Καλίν Ιβανόβσκι (477, ATP) τον απέκλεισε με σκορ 2:1 στα σετ Κιρίλ Κιβάτσεφ από την Ρωσία.

Ο αντίπαλος κέρδισε το πρώτο σετ πειστικά με 6:2, αλλά υπήρξε ανατροπή για τον Ιβανόβσκι, ο οποίος είναι ο πέμπτος σπόρος της διοργάνωσης.

Ο τενίστας μας κέρδισε πρώτα το δεύτερο σετ με 6:4 και το τελευταίο τρίτο σετ κρίθηκε σε τάι μπρέικ 7:6 (3).

Ο Ιβανόφσκι θα αντιμετωπίσει τον Εσθονό Ντανίλ Γκλίνκα, ο οποίος νίκησε στην εκκίνηση τη Μίλαν Βέλτε από τη Γερμανία με 7:6 (3) και 6:1, για μια θέση στα προημιτελικά.

Στο γυναικείο αγώνισμα η καλύτερη Μακεδόνα τενίστρια Λίνα Γκορτσέσκα (218, WTA) ολοκλήρωσε την επίδοση ήδη στον πρώτο γύρο του τουρνουά στο Αστάνα, Καζακστάν. Ο ανταγωνιστής μας έχασε με 2:1 Nigina Abduraimova από το Ουζμπεκιστάν.