Στον δεύτερο γύρο του τουρνουά της Αιγύπτου προκρίθηκε η Μακεδόνα τενίστρια Stoilkovska

Η Μακεδόνα τενίστρια Magdalena Stoilkovska/φωτογραφία: mtftennis.mk

Μακεδόνας τενίστας Magdalena Stoilkovska κατάφερε να περάσει στον δεύτερο γύρο των Future in Σαρμ Ελ Σέιχ, Αίγυπτος.

Η Stoilkovska νίκησε την προκριματική Nina Rudikova από τη Ρωσία με 2:0 σε σετ 6:1 και 6:0 σε 51 λεπτά. Κέρδισε τον ίδιο αντίπαλο την προηγούμενη εβδομάδα στο Futures στην Αίγυπτο, αλλά αυτός ο αγώνας παίχτηκε σε τρία σετ και κρίθηκε σε τάι μπρέικ.

Είναι ενδιαφέρον ότι η Rudikova κέρδισε το πρώτο γκέιμ στον αγώνα και προηγήθηκε με 1:0, αλλά στη συνέχεια η Stoilkovska πήγε σε ένα σερί 12 αγώνων και κέρδισε το πρώτο σετ με 6:1 σε παιχνίδια και το επόμενο σετ 6:0 σε παιχνίδια. .

Ο Μακεδόνας τενίστας είχε 6/9 break points, και ο συνολικός αριθμός πόντων ήταν 51:16.

Στον επόμενο γύρο, η Stoilkovska θα παίξει με την τέταρτη σπορ, τη Ρουμάνα Carola Patrizia Bezenaru, η οποία θριάμβευσε με το ίδιο αποτέλεσμα απέναντι στην προκριματική Chanel Jansen από την Ολλανδία.