Η πΓΔΜ ξεκίνησε με ήττα από την Εσθονία στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2025

φωτογραφία: kfsm.mk

Σήμερα, στον πρώτο αγώνα των προκριματικών για το Ευρωμπάσκετ 2025 στο SRC "Kale" στα Σκόπια, η καλύτερη ομάδα μπάσκετ της ΠΓΔΜ στον όμιλο "Χ" έχασε από την Εσθονία με 69:74 (20:19, 23:17, 10:21, 16:17).

Κατά τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο εθνικές ομάδες άλλαξαν το προβάδισμα, οι Εσθονοί είχαν αρχικά θετικό 3:0, 8:6, στη συνέχεια η επιλογή μας έκανε ανατροπή για το υψηλότερο 16:10. Ακολούθησε σερί 9:0 πόντων του αντιπάλου, αλλά στο τέλος του πρώτου 10λεπτου οι καλύτεροί μας μπασκετμπολίστες φρόντισαν για ένα ελάχιστο 20:19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Μακεδόνες μπασκετμπολίστες έπαιξαν πολύ καλύτερα αυξάνοντας το προβάδισμα σε 25:20. Δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους να έχουν πολύ αρνητικό, φτάνοντας τα 25:24, 28:26 και 33:32. Ακολούθησε νέα σειρά πόντων της Εθνικής ΠΓΔΜ από το 8:0 για το 41:34 στον βαθμολογικό πίνακα και στην ανάπαυλα φύγαμε με 43:36.

Διαφορετική εικόνα στο γήπεδο είδαμε στο τρίτο δεκάλεπτο, γενικά στο δεύτερο μέρος, η Εσθονία άρχισε να λιώνει σοβαρά τα θετικά μας, και κατάφερε να προηγηθεί με 45:43. Για άλλη μια φορά οι παίκτες του Γιοντσέφσκι έλεγξαν το σκορ, όχι για πολύ και όχι πάνω από το «συν τέσσερα» (49:45, 53:49). Ακολούθησε νέα πτώση στο παιχνίδι των εκπροσώπων της πΓΔΜ και πριν την έναρξη του τελευταίου 10λεπτου η φιλοξενούμενη προηγήθηκε με 57:53.

Τώρα κυνηγούσαμε ένα έλλειμμα, το οποίο ήταν δύσκολο να ακυρωθεί στην αρχή του τελευταίου τμήματος, η Εσθονία διατήρησε «συν πέντε» (63:58, 65:60). Καταφέραμε να πλησιάσουμε στο 63:60 και στο 65:62 για να διατηρήσουμε σασπένς στο ματς, αλλά στα κομβικά λεπτά επιτρέψαμε στον αντίπαλο να ξεφύγει ακόμη και σε «διψήφια» διαφορά (72:62).

Προσπαθήσαμε με όλες μας τις δυνάμεις να επιστρέψουμε στον τερματισμό, καταφέραμε να φτάσουμε στο 72:69, αλλά όχι να κάνουμε πλήρη ανατροπή, έτσι στο τέλος η Εσθονία χάρηκε τον θρίαμβο, και συμφιλιωθήκαμε με την πρώτη ήττα στα προκριματικά.

Ο πιο αποτελεσματικός στις τάξεις μας ήταν ο Ντιμιτρίγεβιτς με 25 πόντους και ακολούθησε ο Χαπ με 18. Στην αντίθετη πλευρά Κότσαρ και Βενέ σημείωσαν από 16 πόντους έκαστος. Ο επόμενος αγώνας που επέλεξε ο εκλέκτορας Aleksandar Jonchevski θα είναι στις 26 Φεβρουαρίου σε επίσκεψη στην Πολωνία, η οποία στην αρχή έχασε από τη Λιθουανία με 83:64.