Χωρίς τελικό έμεινε η Μακεδονία, η Αίγυπτος ήταν πολύ μεγάλη μπουκιά για τους χαντμπολίστες

Φωτογραφία: ΔΟΕ

Η εθνική ομάδα χάντμπολ ανδρών έχασε στα ημιτελικά των Μεσογειακών Αγώνων που διεξάγονται στο Οράν της Αλγερίας από την επιλογή της Αιγύπτου με 34:20.

Ο προπονητής Kiril Lazarov έπαιξε στο Oran με παίκτες χάντμπολ που αγωνίζονται στην εγχώρια Super League και οι παίκτες του ήταν ισάξιος αντίπαλος της Αιγύπτου, που παίζει στην ισχυρότερη ομάδα, στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου.

Το ματς άνοιξε καλύτερα η Αίγυπτος, που προηγήθηκε με 4:1, με τους παίκτες της πΓΔΜ να επιστρέψουν και να φτάσουν στο μείον ένα (6:5). Στο τελείωμα του πρώτου, η Αίγυπτος τιμώρησε τα λάθη των Μακεδόνων χαντμπολίστες και πήγε να ξεκουραστεί με 16:10.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με έξαλλο παιχνίδι της Αιγύπτου, που σε δέκα λεπτά απέκτησε διψήφιο πλεονέκτημα (22:12), μετά το οποίο φάνηκε ποιος θα παίξει στον τελικό. Μέχρι το τέλος της συνάντησης, οι χαντμπολίστες της Αιγύπτου, με επικεφαλής τον πρώην προπονητή της Βαρντάρ, Ρομπέρτο ​​Γκαρθία Παρόντο, έκλεισαν κανονικά το ματς και πανηγύρισαν με 34:20.

Ο Πάβλε Ατανασίγεβιτς, ο Τόμισλαβ Γιαγκουρίνοφσκι, ο Μάρκο Στοίκοβιτς και ο Ιβάν Γιόνοφ σημείωσαν ο καθένας από τρία γκολ και ήταν οι καλύτεροι σκόρερ στην εθνική πΓΔΜ.

Στο παιχνίδι για το χάλκινο μετάλλιο, η ΠΓΔΜ θα παίξει με την πρώτη από τον δεύτερο ημιτελικό στον οποίο αναμετρώνται Ισπανία και Σερβία.