Η πΓΔΜ ανέβηκε τέσσερις θέσεις στην τελευταία λίστα της FIBA

Φωτογραφία: KFSM

Με τη νίκη επί της Πολωνίας, η καλύτερη ομάδα μπάσκετ της πΓΔΜ έκανε άλμα τέσσερις θέσεις στην κατάταξη της FIBA ​​και βρίσκεται πλέον στην 24η θέση.

Οι μπασκετμπολίστες της ΠΓΔΜ έκαναν δύο εξαιρετικά παιχνίδια σε αυτό το προκριματικό παράθυρο και σημείωσαν μια ήττα από την Εσθονία στην οποία δείξαμε ένα καλό παιχνίδι και μια νίκη επί της Πολωνίας στο εκτός έδρας γήπεδο.

Αυτή η επίδοση ήταν αρκετή για να βρεθούμε στην 24η θέση.

Σε 80 λεπτά στα δύο ματς του Φεβρουαρίου, η πΓΔΜ είχε προβάδισμα για 54 λεπτά (20:16 λεπτά με την Εσθονία) και (33:52 λεπτά με την Πολωνία) και πέτυχε ρεκόρ νίκης και ήττας. Θα προτιμούσαν μια νίκη εναντίον της Εσθονίας για την πρόκριση παρά εναντίον της ήδη προκριμένης Πολωνίας, αλλά σίγουρα πήραν αυτό το αποτέλεσμα καλά. «Ένα πράγμα είναι βέβαιο ότι το ένα-δύο παιχνίδι του Νέναντ Ντιμιτρίγεβιτς και του Ίθαν Χαπ θα είναι δύσκολο για τους αντιπάλους κάθε φορά που παίρνουν μαζί το γήπεδο», ανέφερε η FIBA.

Αλλαγή σημειώθηκε και στην κορυφή, όπου η Σερβία ξεπέρασε τη Γαλλία και ακολούθησαν: Λετονία, Ελλάδα, Ιταλία, Σλοβενία, Βέλγιο, Λιθουανία, Γερμανία και Εσθονία.

Η μεγάλη νίκη της ΠΓΔΜ επί της Πολωνίας ήταν η μεγαλύτερη έκπληξη στα προκριματικά