Η Μακεδονία κατέκτησε την 16η θέση στην ΕΚ στο χάντμπολ μπιτς

Φωτογραφία: EHF

Στην 16η θέση τερμάτισε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Παραλίας η εθνική ομάδα χάντμπολ γυναικών μετά τις σημερινές επιλογές Ζλάτκο Μοϊσόφσκι и Anya Althouse έχασε μια νίκη κόντρα στη Ρουμανία.

Οι Ρουμάνες ήταν καλύτερες από τις χάντμπολίστριές μας με 2:1 στα σετ μετά από πέναλτι. Με γκολ στα τελευταία δευτερόλεπτα η Μακεδονία έφτασε στο 16.14 και κέρδισε το πρώτο σετ. Οι Μακεδόνες χάντμπολίστες ήταν καλύτεροι και στο δεύτερο, στο οποίο προηγήθηκαν συχνότερα, αλλά στο τέρμα έδειξαν να χαλαρώνουν.

Μετά το προβάδισμα 10:6, οι Ρουμάνοι χαντμπολίστες πέτυχαν τέσσερις πόντους και εμείς έναν. Η Μακεδονία είχε επίθεση για να κερδίσει με πλεονέκτημα 11:10, αλλά ο τερματοφύλακας Άμρα Τέρζιτς που προσπάθησε από γκολ σε γκολ δεν το αντιλήφθηκε. Ένα τέτοιο λάθος τιμωρήθηκε από τους αντιπάλους και κέρδισαν το σετ με 11:12.

Στη διαδικασία των πλέι οφ και των πέναλτι, η Ρουμανία ήταν καλύτερη με 8:3 για τη θέση της στη 15η θέση. Άννα Μαρία Μποζινόφσκα и Τεοδώρα Γκουλιτσόσκα ήταν οι πιο αποτελεσματικοί για εμάς σήμερα με οκτώ γκολ έκαστος.