ΒΙΝΤΕΟ: Η ΠΓΔΜ έχασε τις ευκαιρίες της μέσα από το League of Nations, η Γεωργία στα πλέι οφ για το EP 2024

Η πΓΔΜ ηττήθηκε από τη Γεωργία για δεύτερη φορά στο League of Nations/Tbilisi, Georgia/23 Σεπτεμβρίου 2022/φωτογραφία: EPA-EFE/ZURAB KURTSIKIDZE

Στην προτελευταία, πέμπτη αγωνιστική του Ομίλου «4» της League «C» στο λεγαιώνα Εθνών της Α εθνικής Μακεδονίας έχασε απόψε στην Τιφλίδα με 2:0 από Γεωργία και έτσι έχασε τις θεωρητικές πιθανότητες να κατακτήσει την πρώτη θέση στον όμιλο.

Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε περισσότερο έλεγχο της μπάλας, ήμασταν πιο κοντά στο γκολ, αλλά δεν έγινε μετατροπή. Είχαμε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 10ο λεπτό Σπιρόφσκι που έστειλε δυνατό σουτ από τα 20-25 μέτρα περίπου, αλλά το απέκρουσε με επιτυχία ο γεωργιανός δικτυοφύλακας, Μαμαρντασβίλι.

Οι γηπεδούχοι δεν πίεσαν πολύ το ημίχρονο μας, μας επέτρεψαν να έχουμε περισσότερο από το παιχνίδι, απειλήσαμε ξανά μέσω του Σπιρόφσκι (21'), αλλά και αυτή τη φορά Μαμαρντασβίλι βγήκε νικητής. Και τρία λεπτά αργότερα είχαμε την ευκαιρία, Μπάρντι ήθελε να τινάξει τα γεωργιανά δίχτυα, αλλά και αυτός δεν τα κατάφερε.

φωτογραφία: EPA-EFE / ZURAB KURTSIKIDZE

Σιγά σιγά ο αντίπαλος ελευθερώθηκε από την πίεση, αν και δεν ήταν τόσο επικίνδυνος στις ενέργειές του. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη σοβαρή ευκαιρία μέσω Αμπουρτζάνια που σούταρε, και είχε εξαιρετική πρώτη επέμβαση Ντιμιτρίβσκι σε 34 λεπτά.

Μετά το κόρνερ στο επόμενο λεπτό, ο πρώτος μεγαλύτερος κίνδυνος του αντιπάλου Kvaratchelia στην προσπάθειά του να βρει έναν συμπαίκτη του στην περιοχή του πέναλτι, τον χτύπησε Miovski από το σώμα του οποίου η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Ντιμιτριέφσκι για να δώσει προβάδισμα 1:0 στη Γεωργία.

Ξεκινήσαμε το δεύτερο ημίχρονο με άλλες τρεις υπέροχες ευκαιρίες για να ισοφαρίσουμε, πρώτα μέσα Έλμας που τίναξε το εξωτερικό των διχτύων της Γεωργίας στο 47', ο παίκτης της Νάπολι 120 δευτερόλεπτα αργότερα επιχείρησε κεφαλιά και στο 52' ο Μιόβσκι, που απέφυγε θέση οφσάιντ από κοντά, δεν κατάφερε να σκοράρει.

Και όταν είχαμε ξανά τον έλεγχο του αγώνα, κάναμε ένα λάθος στη μέση του γηπέδου που έκανε ο Βελκόφσκι, οι αντίπαλοι έκλεψαν την μπάλα, στην κόντρα ο Ζιβζιβάτζε έκανε ασίστ. Kvaratchelia για να ανεβάσει το θετικό στο 2:0 στο 64ο λεπτό.

Θα μπορούσε να ήταν πολύ εύκολο για τη Γεωργία να πετύχει άλλο ένα γκολ Ζιβζιβάτζε στο 71' αλλά για καλή μας τύχη σούταρε δίπλα από την εστία του Ντιμιτριέφσκι.

Η Μακεδονία περίμενε νέα ευκαιρία μέχρι το 80' όταν ο Μπάρντι επιχείρησε φάουλ, αλλά δεν καταφέραμε να βρούμε τον δρόμο προς τα δίχτυα του Μαμαρντασβίλι. Στο 84ο λεπτό της πρώτης του εμφάνισης με τη φανέλα της Α εθνικής μας, ο παίκτης της Βαράζντιν σκόραρε, Αγών Ελέζι, ως αντικαταστάτης του Μπάρντι.

Μέχρι το τέλος του αγώνα, η Γεωργία διατήρησε το πλεονέκτημα και με τον νέο θρίαμβο απέναντί ​​μας εξασφάλισε την πρώτη θέση, θα πάει και σε υψηλότερη βαθμίδα (League "B") και θα παίξει στα play-off για πλασάρισμα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, το οποίο περιλαμβάνει επίσης τις επιλογές της Τουρκίας, της Ελλάδας και του Καζακστάν από την κατηγορία «Γ». Ο τελευταίος αγώνας της ΠΓΔΜ στον όμιλο θα είναι στις 26 Σεπτεμβρίου στα Σκόπια με αντίπαλο τη Βουλγαρία.

Την ευκαιρία να προκριθούμε στο επόμενο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα θα αναζητήσουμε μέσω των βασικών προκριματικών και η κλήρωση είναι στις 9 Οκτωβρίου.