Nations League: Βλάχοβιτς και Μίτροβιτς πάνε τη Σερβία στην Α' Κατηγορία

φωτογραφία: EPA-EFE/Fredrik Varfjell

Σε 72 ώρες η εθνική Σερβίας πέτυχε δύο νίκες επί των Σκανδιναβικών εθνικών ομάδων και εξασφάλισε μια θέση στην Α' Κατηγορία στην επόμενη διοργάνωση του League of Nations.

Μετά τη νίκη με 4:1 επί της Σουηδίας στο Βελιγράδι, η Σερβία νίκησε απόψε στο Όσλο τη Νορβηγία με 4:2 σε απευθείας μονομαχία για την πρώτη θέση στον 0ο όμιλο.

Για τη Σερβία, μόνο νίκη ήταν στο παιχνίδι απόψε, και το πέτυχαν, παρόλο που δίστασαν να έχουν αρνητικό στο πρώτο λεπτό, αφού ο Έρλινγκ Χάαλαντ βρήκε μεγάλη ευκαιρία, αλλά το σουτ του απέκρουσε ο Βάνια Μίλινκοβιτς-Σάβιτς.

Οι Σέρβοι στη συνέχεια επέβαλλαν σιγά σιγά τον ρυθμό τους και είχαν την πρώτη ευκαιρία μέσω του Ντούσαν Βλάχοβιτς, αλλά το σουτ του σταμάτησε ο τερματοφύλακας Νίλαντ. Ωστόσο, στο 42ο λεπτό ο επιθετικός της Γιουβέντους μετά από ασίστ του Φίλιπ Κόστιτς νίκησε τον τερματοφύλακα της Νορβηγίας για το 0:1.

Οι εκλεκτοί του Ντράγκαν Στοίκοβιτς έλυσαν τα διλήμματα για τον νικητή στο 54ο λεπτό με το γκολ του Αλεξάνταρ Μίτροβιτς, ο οποίος πέτυχε το 50ο γκολ για τη Σερβία.

Είναι ενδιαφέρον ότι ο Μίτροβιτς έφτασε τα 50 γκολ για την εθνική του ομάδα σε 76 αγώνες, ενώ ο Λιονέλ Μέσι χρειάστηκε 107 και ο Κριστιάνο Ρονάλντο 114 παιχνίδια.

Στον απευθείας αγώνα για την τρίτη θέση, η Σλοβενία ​​έπαιξε 1:1 στη Σόλνα και έστειλε τη Σουηδία στη Γ' κατηγορία.

Τοποθέτηση στην ελίτ εξασφάλισε η Σκωτία, η οποία κατέκτησε την πρώτη θέση στον όμιλο 1. Στον καθοριστικό αγώνα έπαιξε 0-0 με την Ουκρανία στην Κρακοβία και διατήρησε το πλεονέκτημα ενός βαθμού έναντι των Ουκρανών.

Εκτός από τη Ρουμανία, τη Σουηδία και τη Ρωσία, στη Γ' Κατηγορία περνά και η Αρμενία, η οποία έχασε με 3:2 στο εκτός έδρας παιχνίδι στην Ιρλανδία.