League of Nations: Ο Μίτροβιτς έλυσε τη Σουηδία, κλωτσάει την Ισπανία στη Σαραγόσα

Aleksandar Mitrovic/φωτογραφία: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Το χατ-τρικ του Αλεξάνταρ Μίτροβιτς είδε τη Σερβία να ξεπεράσει τη Σουηδία και να ισοφαρίσει με τη Νορβηγία στην κορυφή του Ομίλου 4 στη Β' Κατηγορία του Nations League.

Η Σερβία νίκησε πειστικά με 4:1 τη Σουηδία και ο επιθετικός της Φούλαμ πέτυχε τρία γκολ και είναι ο πιο άξιος για την ανατροπή και τη νίκη της εθνικής του ομάδας.

Αν και κυριάρχησαν στη Σουηδία από το πρώτο λεπτό στο στάδιο «Ράικο Μίτιτς» του Βελιγραδίου, οι Σέρβοι ποδοσφαιριστές δεν διατάραξαν το προβάδισμα του αντιπάλου στο 15' όταν σκόραρε ο Βίκτορ Κλάεσον.

Μόλις τρία λεπτά αργότερα, ο Μίτροβιτς ισοφάρισε το αποτέλεσμα με κεφαλιά και η καμπή ήρθε στην παράταση στο πρώτο ημίχρονο, όταν με τον ίδιο τρόπο νίκησε τον Ρόμπιν Όλσεν. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μίτροβιτς πέτυχε άλλο ένα γκολ και ο Σάσα Λούκιτς σφράγισε τον πειστικό θρίαμβο.

Στον 1ο όμιλο της Β' Κατηγορίας, η Σκωτία απάντησε στον θρίαμβο των Ουκρανών, με νίκη 2:1 επί της Δημοκρατίας της Ιρλανδίας και επέστρεψε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι Ιρλανδοί προηγήθηκαν με το γκολ του Έγκαν στο 18λεπτο, αλλά η Σκωτία ανέτρεψε τα δεδομένα στο δεύτερο ημίχρονο χάρη στα γκολ των Κρίστι και Χέντρι. Πριν τον αγώνα με την Ουκρανία στον τελευταίο γύρο, η Σκωτία είναι η πρώτη του βαθμολογικού πίνακα με 12 βαθμούς.

Στην Α' Κατηγορία, η Ισπανία έκανε ένα πισωγύρισμα που θα μπορούσε να την αφήσει χωρίς πρώτη θέση και πλασάρισμα στην τελική διοργάνωση. Η «The Fury» στη Σαραγόσα έχασε από την Ελβετία με 1:2 και την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και την άφησε στην Πορτογαλία, η οποία ξεπέρασε την Τσεχία με 4:0.

Τα γκολ για την Ελβετία πέτυχαν οι Manuel Akanji και Brill Embolo, ενώ το γκολ για την Ισπανία ήταν έργο του Jordi Alba.

Οι Πορτογάλοι οδηγήθηκαν σε πειστικό θρίαμβο από τον διπλό σκόρερ Ντιόγκο Νταλότ και τους Μπρούνο Φερντνάντες και Ντιόγκο Τζότα. Με τη νίκη η Πορτογαλία ανέβηκε στην πρώτη θέση του πίνακα με 10 βαθμούς και θα εξασφαλίσει μια θέση στην τελική διοργάνωση αν δεν χάσει από την Ισπανία στην Μπράγκα την Τρίτη.