Γιουρόπα Λιγκ: Ε. Η Πέλιστερ από το «μείον οκτώ» σε σημαντικό σημείο στην Ελβετία

Θα γίνει ένας προκριματικός γύρος για το Europa League/φωτογραφία: Eurofarm Pelister

РК Е. Η Πέλιστερ κέρδισε τον πρώτο βαθμό στη φάση των ομίλων τη φετινή σεζόν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μετά την ισοπαλία επί της Κάντεν Σαφχάουζεν εκτός έδρας με 28:28.

Τέτοιο αποτέλεσμα δεν ανακοινώθηκε γιατί η ομάδα της Μπίτολα ήταν αρνητική στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα στην Ελβετία. Οι παίκτες του Κροάτη προπονητή Ζέλικο Μπάμπιτς είχαν αδύναμο ξεκίνημα και οι γηπεδούχοι το χρησιμοποίησαν για να κερδίσουν ένα υψηλό θετικό 5:0.

Το μεγαλύτερο αρνητικό της δευτεραθλήτριας ΠΓΔΜ κατά το πρώτο ημίχρονο ήταν «μείον οκτώ» (12:4, 13:5, 14:6). Μέχρι το τέλος του πρώτου 30λεπτου ο εκπρόσωπος μας μείωσε το πλεονέκτημα των Ελβετών που προηγήθηκαν στην ανάπαυλα με 16:11.

Τίποτα δεν άλλαξε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου αφού ο αντίπαλος χώρισε ξανά στα "συν οκτώ" (20:12), αλλά εκείνη τη στιγμή μέχρι το τέλος του αγώνα η ομάδα της Μπίτολα ανέβηκε εντελώς και έκανε ένα φανταστικό σερί 8:2 και πήρε είναι το ματς σε αβέβαιο τέλος. Ήταν μόλις 22:20 στον βαθμολογικό πίνακα για τον Cadet.

Στο παραπέρα κομμάτι ο αντίπαλος γνώριζε ότι έπρεπε να είναι πιο συγκεντρωμένος, διατήρησε σταθερή διαφορά 2-3 γκολ, αλλά τελικά δεν κατάφερε να την κρατήσει. ΜΙ. Στο 28:25 η Πέλιστερ ισοφάρισε τρία γκολ μέχρι το τέλος του αγώνα και έφτασε σε ένα σημείο που θα μπορούσε να είναι σημαντικό για αυτόν στην κούρσα για το πλασέ στην επόμενη φάση.

Το τελευταίο γκολ για την ισοφάριση σημείωσε ο Πέριτς και ήταν ο Βόσνιος που ήταν ο πιο αποτελεσματικός στις τάξεις της Ε. Η Πέλιστερ με έξι γκολ και ακολουθεί ο Ν. Ο Μαρκόσκι, ο Μάνταλινιτς και ο Γκράντζαν που είχαν από τέσσερις. Στην απέναντι πλευρά, οκτώ γκολ ήταν έργο του Ζέντερ και ο Μάρος είχε ένα λιγότερο.

Στον δεύτερο γύρο του ομίλου «Δ» διεξήχθησαν οι δύο υπόλοιπες αναμετρήσεις, Νιμ - ΑΕΚ 26:27 και Ταταμπάνια - Σπόρτινγκ 23:37. Πίνακας: Σπόρτινγκ 4 βαθμοί, ΑΕΚ 4, Νιμ 2, Καντέ 1, ​​Ε. Πέλιστερ 1, Ταταμπάνια 0.

Στον επόμενο γύρο στις 16 Νοεμβρίου η Ε. Η Πέλιστερ θα υποδεχθεί την ελληνική ΑΕΚ από τις 18.45:XNUMX.