Ο Λαζάροφ ανακοίνωσε τη διευρυμένη λίστα για τους πρώτους προκριματικούς αγώνες για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2024

Η πΓΔΜ θα παίξει για όγδοη φορά στο Παγκόσμιο Κύπελλο Χάντμπολ/φωτογραφία: macedoniahandball.com.mk

Ο εκλέκτορας της αντρικής ομάδας χάντμπολ της Μακεδονίας Κίριλ Λαζάροφ ανακοίνωσε τη διευρυμένη λίστα των παικτών χάντμπολ για τους προσεχείς πρώτους αγώνες εντός του τα προκριματικά για την κατάταξη του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί από τις 10 έως τις 28 Ιανουαρίου 2024 στη Γερμανία.

Οι καλύτεροι χάντμπολίστες μας βρίσκονται στον προκριματικό όμιλο «1» μαζί με τις εθνικές ομάδες της Πορτογαλίας, της Τουρκίας και του Λουξεμβούργου.

Οι δύο πρώτες εθνικές ομάδες από όλους τους ομίλους, καθώς και οι τέσσερις με την καλύτερη βαθμολογία εθνικές ομάδες που θα τερματίσουν τρίτες στους ομίλους, θα προκριθούν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Εντός της εβδομάδας EHF οι γυναίκες μεγαλύτερης ηλικίας θα δώσουν δύο αγώνες στον προκριματικό όμιλο. Ο πρώτος αγώνας είναι στα Σκόπια απέναντι στην επιλογή των Λουξεμβούργο στις 12 Οκτωβρίου (Τετάρτη), και στη συνέχεια κατά την επιλογή των Τουρκία στο Βαν στις 16 Οκτωβρίου (Κυριακή).

Μια ευρύτερη λίστα παικτών χάντμπολ για τους αγώνες με Λουξεμβούργο και Τουρκία:

ΣΤΟΧΟΙ:
1. NIKOLA MITREVSKI PORTO (Πορτογαλία)
2. MARKO KIZIĆ RK EUROPHARM PELLISTER
3. MARTIN TOMOVSKI RK VARDAR 1961
4. BLAGOJCE TRAJKOSKI RK ALKALOID
5. VASIL GOGOV RK VARDAR 1961

ΑΡΙΣΤΕΡΕΣ ΦΤΕΡΕΣ:
6. DEJAN MANASKOV RK VARDAR 1961
7. GOCE OJLESKI RK EUROPHARM PELLISTER
8. CVETAN KUZMANOVSKI RK EUROPHARM PELLISTER
9. PETAR ATANASIJEVIĆ RK EUROPHARM PELISTER 2
10. DIMITAR DIMITRIOSKI VALLADOLID (Ισπανία)

ΔΕΞΙΑ ΦΤΕΡΑ:
11. NENAD KOSTESKI RK EUROPHARM PELLISTER
12. GOCE GEORGIEVSKI RK VARDAR 1961
13. MARTIN POPOVSKI AMICITIA ΖΥΡΙΧΗ (Ελβετία)
14. NIKOLA KOSTESKI TALENT PLZEN (Τσεχία)
15. ALEXANDER PETKOVSKI RK ALKALOID

ΜΠΥΡΑ:
16. ZARKO PESHEVSKI RK EUROPHARM PELLISTER
17. ΝΙΚΟΛΑ ΜΑΡΚΟΣΚΗ ΡΚ ΑΛΚΑΛΟΪΔ
18. KOSTADIN PETROV PORAKUREYRI (Ισλανδία)
19. MARKO STOJKOVIC RK ALKALOID
20. ΚΡΙΣΤΙΑΝ ΣΙΜΟΝΟΣΚΙ ΡΚ ΑΛΚΑΛΟΪΔ

ΔΕΞΙ ΜΠΑΚ:
21. TOMISLAV JAGURINOSKI RK SPRING 62
22. MARTIN SERAFIMOV RK ALKALOID
23. DAVID SAVREVSKI RK VARDAR 1961

ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΠΑΚ:
24. PHILIP TALESKI RK VARDAR 1961
25. PAVLE ATANASIJEVIĆ RK EUROPHARM PELISTER
26. MARKO MISHEVSKI RC VARDAR 1961
27. IVAN JONOV RC SPRING 62
28. EMILIAN GJORGOVSKI RK EUROPHARM PELLISTER

ΜΕΣΑΙΑ ΠΛΑΤΗ:
29. PHILIP KUZMANOVSKI TSV HANOVER-BURGDORF (Γερμανία)
30. IGOR GYORGIEV RK ALKALOID
31. MARIO TANKOSKI RK EUROPHARM PELLISTER
32. MARKO MITEV RK ALKALOID
33. DARKO DIMITRIOVSKI VALLADOLID (Ισπανία)

ΑΜΥΝΗΤΕΣ:
34. MIHAJLO MLADENOVIĆ RK ALKALOID
35. EDWIN OMERAGIC RK ALKALOID

Βίντεο της ημέρας