Με τη νίκη της Οσασούνα επί της Σεβίλλης ξεκίνησε η La Liga

φωτογραφία: EPA-EFE/Jesus Diges

Οι παίκτες της Οσασούνα νίκησαν τη Σεβίλλη στην Παμπλόνα με 2:1 στο άνοιγμα της νέας σεζόν στη La Liga.

Η έναρξη του αγώνα ξεκίνησε με δύο γκολ μετά από μόλις 11 λεπτά αγώνα. Πρώτα η Οσασούνα προηγήθηκε σε 9 λεπτά με το γκολ του Αβίλα, αλλά μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Ράφα Μιρ σκόραρε για το 1:1.

Στη συνέχεια του αγώνα η Σεβίλλη είχε περισσότερη κατοχή μπάλας και η Οσασούνα απείλησε με αντεπιθέσεις και στο τέλος οι γηπεδούχοι χάρηκαν τη νίκη.

Η κομβική στιγμή έγινε στο 74' όταν ο Παπού Γκόμεζ εκτέλεσε φάουλ μέσα στο δικό του πέναλτι και αξιόπιστος σκόρερ του χτύπημα από το σημείο του πέναλτι ήταν ο 20χρονος Αϊμάρ Ορόζ.