Πρόκριση στο Champions League: Καλύτερη η PSV από τη Μονακό, η ανατροπή της Ντιναμό Κιέβου

Οι παίκτες της PSV πανηγυρίζουν τη νίκη επί της Μονακό/φωτογραφία: EPA-EFE/Olaf Kraak

Οι παίκτες της PSV Eindhoven και της Dynamo Kyiv ήταν οι τελευταίοι που εξασφάλισαν μια θέση στα πλέι οφ για τη θέση τους στο Champions League αφού χρειάστηκαν να παίξουν παράταση κόντρα στη Μονακό και τη Στουρμ αντίστοιχα.

Η PSV απέκλεισε τη Μονακό με 3:2 στη ρεβάνς μετά την παράταση, αφού ήταν 90:2 στο κανονικό 2λεπτο και ο πρώτος αγώνας στο Μόντε Κάρλο έληξε επίσης χωρίς νικητή (1:1).

Η PSV προηγήθηκε μέσω της Βέρμαν στο 21', αλλά η Μονακό ανέτρεψε τα δεδομένα με τα γκολ των Μαριπάν στο 58' και Μπεν Γιέντερ στο 70'. Οι Ολλανδοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 89' μέσω του Γκουτιέρες, και στη συνέχεια στο 109' με το γκολ του Λουκ ντε Γιονγκ να κερδίσουν και να εξασφαλίσουν μια θέση στα πλέι οφ για το Champions League.

Η Ντιναμό Κιέβου με δύο γκολ στην παράταση μετά από 15 λεπτά κατάφερε να ανατρέψει και να την αποκλείσει με 1:2.
Ο πρώτος αγώνας έληξε με 1:0 για την ουκρανική ομάδα και η Στουρμ ακύρωσε τη διαφορά με το γκολ του Χόιλουντ στο 27ο λεπτό και με αυτό το αποτέλεσμα έληξε η κανονική περίοδος.

Ωστόσο, στην παράταση, η Ντιναμό ισοφάρισε πρώτα στο 97' μέσω του Βιβτσαρένκο και ο Τσιγκάνκοφ σημείωσε το νικητήριο γκολ στο 112' για μια θέση στα πλέι οφ.

Στα πλέι οφ για τα προκριματικά του Champions League, η Ντιναμό Κιέβου θα παίξει με την Μπενφίκα και η PSV με τη Ρέιντζερς.