Οι «Βασιλιάδες» ξεκίνησαν με ανατροπή την υπεράσπιση του τίτλου της La Liga

Φωτογραφία: EPA-EFE / Carlos Barba

Με νίκη ξεκίνησαν την υπεράσπιση του τίτλου στη La Liga οι παίκτες της Ρεάλ Μαδρίτης.
Οι «Βασιλιάδες» πανηγύρισαν στην επίσκεψη της Αλμερία με 1:2 χάρη στην ανατροπή που έκαναν στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Αλμερία προηγήθηκε ήδη από το έκτο λεπτό, μετά από πάσα του Εγκουάρα, ο Ραμαζάνι βγήκε μόνος του μπροστά στον Κουρτουά και δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον τερματοφύλακα της Ρεάλ.
Λίγο μετά το γκολ που δέχθηκε, η Ρεάλ θα μπορούσε να ισοφαρίσει, αλλά ο Μπενζεμά ήταν ανακριβής.

Οι «Βασιλιάδες» συνέχισαν τις επιθέσεις τους και η πρωτοβουλία καρποφόρησε στο 61' όταν η άστοχη μπάλα μετά το σουτ του Βινίσιους ήρθε στον Λούκας Βάσκεθ που σκόραρε για το 1:1.

Τη νίκη και τους τρεις βαθμούς για τη Ρεάλ Μαδρίτης εξασφάλισε ο Νταβίντ Αλάμπα που στην πρώτη επαφή με την μπάλα μετά την είσοδο στο παιχνίδι, πέτυχε ένα υπέροχο γκολ από φάουλ στο 75ο λεπτό.