Ο Κοστόσκι οδήγησε το TFT στη νίκη επί της Στρούμιτσα

φωτογραφία: kfsm.mk

Στην έναρξη του 20ου γύρου, η σύνθεση του TFT σήμερα πανηγύρισε κόντρα στη "Φενερτζιά" Στρούμικα σε Το πρώτο πρωτάθλημα μπάσκετ της Μακεδονίας (92:82). Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς, αλλά το προβάδισμά τους (8:2) κράτησε μόλις τρία λεπτά και μετά οι γηπεδούχοι επιβεβαίωσαν τον αγαπημένο τους ρόλο για την 14η νίκη τους στη σεζόν.

Αφού οι «ασπρόμαυροι» μείωσαν τα λάθη στην επίθεση, και άρχισαν να σκοράρουν από απόσταση, επέστρεψαν στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 23:19. Το TFT συνέχισε να υπαγορεύει τον ρυθμό και στη συνέχεια του αγώνα, ήδη στο δεύτερο δεκάλεπτο, έφτασε σε διψήφιο πλεονέκτημα (56:41) στο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι μπασκετμπολίστες δεν σταμάτησαν εκεί, ολοκλήρωσαν το έργο τους στο τρίτο δεκάλεπτο. Αυτή στην οποία σε ένα σημείο είχαν την υψηλότερη βαθμολογία 76:47. Κορυφαίος του φαβορί ήταν ο Αλεξάντερ Κοστόσκι με διπλό σκορ 16 πόντους και 14 ασίστ, ενώ 15 πόντους πρόσθεσε ο Λάχλαν Άντερσον.

Διψήφια ήταν και η αρχική πεντάδα του Strumica 2022. Ο Κρστάγιτς ξεχώρισε με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ και επτά ασίστ, ενώ ο Ομπουκγουέλου σημείωσε 20 πόντους.