Ο Κύργιος, πιο δυνατός από τον τραυματισμό του και τον Νακασίμα, προκρίνεται στα προημιτελικά του Wimbledon

Νικ Κύργιος/φωτογραφία: ΕΠΑ-ΕΦΕ/ΤΟΛΓΑ ΑΚΜΕΝ

Ο Αυστραλός τενίστας Νικ Κύργιος εξασφάλισε μια θέση στα προημιτελικά του Wimbledon νικώντας τον Αμερικανό Brandon Nakashima μετά από τρεις ώρες και 10 λεπτά αγώνα με 3:2 σε σετ, 4:6,6:4,7:6,3: 6,6: 2.

Ο Κύργιος έπαιξε ξανά ένα ματς στο στυλ του, γρήγορο και ελκυστικό, αλλά ένας τραυματισμός στον ώμο τον ανάγκασε να αναζητήσει ιατρικό τάιμ άουτ σε ένα σημείο του δεύτερου σετ. Η γλώσσα του σώματος και το πρόσωπό του έδειχναν ότι ο τραυματισμός δεν ήταν συνηθισμένος, αλλά ο Κύργιος κατάφερε να κερδίσει το τρίτο σετ σε ένα τεταμένο τάι μπρέικ.

Στο τέταρτο σετ, ο Κύργιος «παράτησε» τον αγώνα αφού έχασε το έβδομο game στο σερβίς του, και στη συνέχεια επέτρεψε νέο μπρέικ για 3:6 και ισοφάρισε σε 2:2 σε σετ.

Ωστόσο, στο καθοριστικό πέμπτο σετ, ο Αυστραλός κατάφερε να ξεπεράσει τα προβλήματα με τον τραυματισμό, έκανε δύο μπρέικ και πανηγύρισε με πειστικό 6:2 για την πρόκριση στα προημιτελικά όπου θα παίξει με τον Κρίστιαν Γκαρίν.

Ο Χιλιανός Γκαρίν απέκλεισε και τον Άλεξ Ντε Μινόρ σε πέντε σετ με σκορ 3:2 (2:6,5:7,7:6,6:47:6).

Ο Ντε Μινόρ είχε προβάδισμα 0:2 στα σετ, αλλά ο Γκαρίν κατάφερε να κάνει ανατροπή και κέρδισε το «σούπερ τάι μπρέικ» του πέμπτου σετ με σκορ 10:6, που σήμαινε μια θέση στα προημιτελικά.

Ο Τέιλορ Φριτς από τις ΗΠΑ ήταν ο πιο πειστικός, αποκλείοντας τον Τζέισον Κούμπλερ με 6:3,6, 1,6:4, XNUMX:XNUMX σε δύο ώρες και ένα λεπτό.

Στις γυναίκες πρώτη προημιτελική είναι η Έλενα Ριμπακίνα από το Καζακστάν, η οποία νίκησε με 7:5,6, 3:XNUMX την Κροάτισσα Petra Martic.