Έκπληξη στη Μελβούρνη: Έξω ο Ζβέρεφ, ο Ναδάλ σίγουρα βαδίζει στον τελικό

Ο Zverev αποκλείεται στον τέταρτο γύρο / φωτογραφία: EPA-EFE / DEAN LEWINS

Αν και πολλοί περίμεναν ένα θέαμα τένις στα προημιτελικά του Australian Open ανάμεσα στον Ράφαελ Ναδάλ και τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ, αυτό δεν θα συμβεί.
Υπαίτιος για αυτό είναι ο Denis Shapovalov που με 3:0 σε σετ, 6:3,7:6,6:3 μετά από 144 λεπτά αγώνα, νίκησε τον Zverev.

Αυτό το αποτέλεσμα είναι έκπληξη γιατί ο Γερμανός ήταν σε εξαιρετική φόρμα και κέρδισε τα τρία πρώτα ματς στη Μελβούρνη με μέγιστο 3:0, ενώ ο Shapovalov έχει χάσει πέντε σετ στα τρία μέχρι τώρα ματς.

Όμως τα λάθη στις καθοριστικές στιγμές κόστισαν τη νίκη στον Ζβέρεφ. Έχασε το σερβίς του τέσσερις φορές, και το break στο δεύτερο σετ δεν υλοποιήθηκε, άφησε τον Shapovalov να κάνει break και στη συνέχεια στο τάι μπρέικ έχασε και το σετ. Αυτό αποθάρρυνε τον Ζβέρεφ και στο τρίτο σετ δεν υπήρχε περίπτωση απέναντι στον Σαποβάλοφ που προγραμμάτισε αναμέτρηση με τον Ναδάλ.

Ο Ισπανός με 7:6,6:2,6:2 ήταν πιο επιτυχημένος από τον Αντριάν Μανάριο.
Το πρώτο σετ ήταν το πιο συναρπαστικό, δεν υπάρχει break από τους δύο τενίστες μετά το οποίο η απόφαση έπεσε στο τάι μπρέικ. Ο Ναδάλ ήταν καλύτερος σε αυτό με 14:12, μετά το οποίο ο Γάλλος δεν είχε τη δύναμη να κοντράρει τον Ισπανό τενίστα στα επόμενα δύο σετ. Ο Ναδάλ κέρδισε το δεύτερο και το τρίτο σετ με 6:2 έκαστο και προκρίθηκε στα προημιτελικά.