Ο Ιβανόβσκι δεν έχασε παιχνίδι μέχρι τα προημιτελικά των Futures στα Σκόπια

Ο Μακεδόνας τενίστας Kalin Ivanovski/φωτογραφία: mtftennis.mk

Ο καλύτερος Μακεδόνας τενίστας χωρίς να χάσει ούτε ένα παιχνίδι Καλίν Ιβανόβσκι έφτασε στα προημιτελικά αφού νίκησε τον Κροάτη σε 53 λεπτά αγώνα Άλεν Μπιλ με 2:0 σε σετ 6:0, 6:0 στο τουρνουά μελλοντικής εκπλήρωσης στα Σκόπια.

Αντίπαλος του Ιβανόβσκι την Παρασκευή θα είναι ο Μίρζα Μπάσιτς από τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη, ο οποίος νίκησε τον Πετρ Νεστέροφ από τη Βουλγαρία με 2:1 στα σετ.

Το γεγονός ότι η βαθμολογία των πόντων που κερδήθηκαν ήταν 52:20, με τη χρήση 6/9 break points, ενώ ο Bill δεν είχε ούτε ένα break point στον αγώνα, μιλάει καλύτερα για την κυριαρχία του τενίστα μας. Για τον Κροατικό Μπιλ, αυτός ήταν ο πρώτος βαθμός στην καριέρα του.

Gorazd Srbljak γνώρισε την ήττα από την πέμπτη θέση της διοργάνωσης Ergi Kirkin από την Τουρκία με 6:1 και 6:3 σε μία ώρα και 44 λεπτά αγώνα. Ο Σρμπλιάκ πάλεψε επίσης για έναν βαθμό ATP για την κατάταξη στον δεύτερο γύρο.