Οι Halep και Rybakina θα παίξουν στους ημιτελικούς του Wimbledon

Η Ρουμάνα τενίστρια Simona Halep/φωτογραφία: EPA-EFE/KIERAN GALVIN

Η Ρουμάνα τενίστρια Simona Halep και η Elena Rybakina από το Καζακστάν θα παίξουν μεταξύ τους στους ημιτελικούς του Wimbledon. Η Χάλεπ κέρδισε την Αμερικανίδα Αμάντα Ανισίμοβα σε δύο σετ, ενώ η Ριμπακίνα κέρδισε με 2:1 σε σετ την Άιλα Τομλιάνοβιτς.

Η Ρουμάνα παίζει φανταστικά από τότε που ξεκίνησε να συνεργάζεται με τον πρώην προπονητή της Σερένα Γουίλιαμς, Πάτρικ Μουράτογλου, και στα προημιτελικά, σε μόλις 65 λεπτά αγώνα, κέρδισε με 6:2,6, 4 τη ρωσικής καταγωγής Αμερικανίδα Αμάντα Ανισίμοβα: XNUMX.

Είναι ενδιαφέρον ότι αυτή ήταν η 12η συνεχόμενη νίκη για τη Χάλεπ στο Wimbledon, είναι πρωταθλήτρια από το 2019 και το 2020 το πιο διάσημο τουρνουά τένις δεν παίχτηκε λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού, μέχρι που πέρυσι δεν έπαιξε λόγω βλάβη.

Αυτός είναι επίσης ο ένατος ημιτελικός Grand Slam στην καριέρα της και ο τρίτος στο Wimbledon, ενώ για μια θέση στον τελικό θα παίξει ακριβώς με τη Rybakina.

Η Χάλεπ επέβαλε τον δικό της ρυθμό από το ξεκίνημα κιόλας του αγώνα και στα τρία πρώτα σερβίς της Ανισίμοβα έκανε δύο μπρέικ και στο όγδοο γκέιμ χρησιμοποίησε το πρώτο σετ.
Στο δεύτερο σετ, η Ρουμάνα είχε προβάδισμα 5:2, αλλά άφησε την αντίπαλό της να κάνει ένα μπρέικ, αλλά συνήλθε ακριβώς στην ώρα της για να πανηγυρίσει με 6:4 στο δεύτερο σετ, κάτι που σήμαινε θέση στα ημι- τελικές εξετάσεις.

Ο Rybakina νίκησε τον Tomljanovic με ανατροπή, 4:6,6, 2,6:2, XNUMX:XNUMX σε κάτι λιγότερο από δύο ώρες αγώνα.

Αυτός είναι ο πρώτος ημιτελικός Grand Slam στην καριέρα της Rybakina του Καζακστάν, η οποία γεννήθηκε στη Μόσχα και έπαιζε υπό τη ρωσική σημαία μέχρι το 2018.