Ο Κοβιόκοβι шампи κέρδισε το Masters στη Ρώμη για έκτη φορά μπροστά στο "Roland Garros"

Ο Novak kovoki ја κέρδισε τον πρώτο τίτλο το 2022 / Ρώμη, Ιταλία / 14 Μαΐου 2022 / Φωτογραφία: EPA-EFE / FABIO FRUSTACI

Ο καλύτερος τενίστας στον κόσμο Νόβακ Κοιόκοβι. κέρδισε το Masters Tournament σε Ρώμη, αφού τον νίκησε στον τελικό σήμερα Ο Έλληνας Στέφανος Τσιτσιπάς με 2:0 σε σετ (6:0, 7:6) για τον έκτο του τίτλο στην ιταλική πρωτεύουσα.

Ο Σέρβος άσος κέρδισε το πρώτο του τρόπαιο το 2022 και έτσι έκανε με τον καλύτερο τρόπο την ουρά για το επόμενο Grand Slam στο Ρολάν Γκαρός στο Παρίσι της Γαλλίας από τις 22 Μαΐου έως τις 5 Ιουνίου.

Ο Κοβιόκοβι ξεκίνησε καλά το ματς, με τρία συνεχόμενα μπρέικ ουσιαστικά «έτρεξε» τον Έλληνα Τσιτσιπά και κέρδισε το πρώτο σετ για ακριβώς 30 λεπτά χωρίς να χάσει αγώνα.

Στο δεύτερο είδαμε πολύ περισσότερο αγώνα, ο Τσιτσιπάς με πιο γενναίο παιχνίδι κατάφερε να «σπάσει τον πάγο» και στο τέλος να αφαιρέσει το σερβίς του καλύτερου τενίστα στον κόσμο και κάποια στιγμή να προηγηθεί 5:2.

Σε μια κρίσιμη στιγμή επέστρεψε ο Ковиόκοβι, επέστρεψε στην ανάπαυλα και οδήγησε το ματς σε «τάι μπρέικ», που ήταν επίσης αρκετά ενδιαφέρον.

Ο Τσιτσιπάς έπεσε πρώτος, έχασε το σερβίς στον πέμπτο πόντο, μετά το οποίο επέστρεψε το μπρέικ, αλλά στη συνέχεια ο Νόλε ολοκλήρωσε συνήθως το έργο και κέρδισε το πέμπτο του τρόπαιο στην ιταλική πρωτεύουσα, χρησιμοποιώντας την πρώτη μπάλα του αγώνα. Ο αγώνας κράτησε μία ώρα και 38 λεπτά.