Ковиокови ένα βήμα πιο κοντά στην ιστορία, προκρίνεται στον τελικό του US Open και θα παίξει για να κερδίσει ένα slam ημερολογίου

Ο Novak kovovi и εξακολουθεί να έχει το πλεονέκτημα έναντι του μεγαλύτερου αντιπάλου Danil Medvedev / Φωτογραφία: EPA-EFE / JOHN G. MABANGLO

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς προκρίθηκε στον τελικό του US Open και έχει την ευκαιρία να γίνει ο πρώτος παίκτης του Rod Laver από το 1969 που κέρδισε και τα τέσσερα Grand Slam σε ένα χρόνο.

Ковиокови во στον δεύτερο ημιτελικό του US Open νίκησε τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ σε πέντε σετ με 4: 6,6 ,: 2,6: 4,4: 6,6: 2.

Ο Σέρβος τενίστας επίσης θα αγωνιστεί επίσης για τον 21ο τίτλο Grand Slam με τον οποίο θα ξεπερνούσε τους μεγαλύτερους αντιπάλους Ρότζερ Φέντερερ και Ραφαέλ Ναδάλ. Αυτός θα είναι ο ένατος τελικός για τον Νόβακ στο US Open, και ο πρώτος από το 2018 και μέχρι τώρα έχει κατακτήσει τρεις τίτλους στη Νέα Υόρκη, και ταυτόχρονα για 31η φορά τοποθετήθηκε στον τελικό τουρνουά Grand Slam, το οποίο ισοφάρισε το ρεκόρ του Φέντερερ.

Η νίκη επί του Ζβέρεφ στον ημιτελικό ήταν η εκδίκηση του Νόβακ για την ήττα στους ημιτελικούς των Ολυμπιακών Αγώνων και ταυτόχρονα έσπασε το γερμανικό σερί 16 συνεχόμενων νικών.

Στην αρχή του αγώνα, και οι δύο τενίστες είχαν αυτοπεποίθηση στην υπηρεσία τους και κέρδισαν εύκολα τους αγώνες. Ο Ζβέρεφ ήταν ο πρώτος που απείλησε στο έβδομο παιχνίδι όταν ήρθε στο πρώτο μπρέικ μπάλ, αλλά ο Τζόκοβιτς κατάφερε να κερδίσει το παιχνίδι.
Αυτό που του έλειψε στο έβδομο, το αντιστάθμισε στο ένατο παιχνίδι όταν κατάφερε να κάνει μπρέικ και στη συνέχεια με αξιόπιστο σερβίς να προηγηθεί στο 0: 1 σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο κοβιόκοβι για έπαιξε καλύτερα και ήδη στο δεύτερο παιχνίδι έκανε μπρέικ μετά από διπλό λάθος σερβίς του αντιπάλου. Στη συνέχεια, ο Ζβέρεφ βελτίωσε το σέρβις, αλλά ο κοβιόκοβι δεν έχασε το πλεονέκτημα, αντίθετα, έκανε άλλο ένα μπρέικ με το οποίο ισοφάρισε σετ.

Στο τρίτο σετ υπήρξε ένας μεγάλος αγώνας, ο Ζβέρεφ απειλούσε συνεχώς, είχε τρία μπρέικ, αλλά δεν κατάφερε να πάρει το σέρβις του Σέρβου. Αυτός είναι ο λόγος που ο Τζόκοβιτς κατάφερε να σπάσει την αντίσταση του Ζβέρεφ για να κάνει μπρέικ στο δέκατο παιχνίδι. Ολοκλήρωσε το σετ με φανταστικό τρόπο, κατάφερε να σώσει τρία μπρέικ πόντ και μέσα φανταστικό σημείο στο οποίο υπήρχαν έως και 53 βολές να πάρει το προβάδισμα με 2: 1 σετ.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν μειώθηκε ούτε στο τέταρτο σετ, και οι δύο τενίστες έπαιξαν φανταστικά. Ο Γερμανός προσπάθησε με κάθε τρόπο να πάρει ένα break και μαραθώνιοι πόντοι και παιχνίδια παίχτηκαν στα εισαγωγικά παιχνίδια του τέταρτου σετ. Ο Ζβέρεφ κατάφερε να επιστρέψει απίστευτες μπάλες και μετά από πολύ καιρό κατάφερε να αφαιρέσει την υπηρεσία του κοβιόκοβι. Το μπρέικ που κέρδισε στο τρίτο παιχνίδι ήταν το μόνο στο τέταρτο σετ και έφερε στον Ζβέρεφ ισοφάριση 2: 2 σετ.

Στο πέμπτο σετ, ο Νόβακ κοβιόκοβι επιβεβαίωσε γιατί είναι ο καλύτερος τενίστας στον κόσμο, φαινόταν πιο φρέσκος και πιο προετοιμασμένος, παίζοντας υπέροχα στα βασικά σημεία, ενώ ο Ζβέρεφ άρχισε να κάνει περισσότερα λάθη. Ένα τέτοιο παιχνίδι έφερε το προβάδισμα στον Τζόκοβιτς με 4-0, ο Ζβέρεφ κατάφερε να επιστρέψει ένα διάλειμμα στο επόμενο παιχνίδι σέρβις του Γερμανού, ο Τζόκοβιτς κάνει ξανά ένα διάλειμμα που του φέρνει μια θέση στον τελικό.

Θα συναντήσει τον Danil Medvedev στον μεγάλο τελικό του US Open που νίκησε προηγουμένως τον Felix Oze-Aliasim με 3-0 σετ.