Ο Γκεοργκιέφσκι «χρυσός» στο Παγκόσμιο Κύπελλο στη Σόφια!

φωτογραφία: facebook

Οι αγωνιζόμενοι μακεδόνες taekwondo επιστρέφουν με μετάλλια από το τουρνουά G1, και για τον Georgievski αυτό είναι ένα βήμα πιο κοντά στη συμμετοχή στους αγώνες του Τόκιο.

Όπως ανακοίνωσε, το έκανε, ο καλύτερος μακεδόνας taekwondo μαχητής στο τουρνουά G1 στη Σόφια, επέστρεψε με χρυσό μετάλλιο.

Τα τουρνουά με το σύμβολο G1 είναι τα καλύτερα σε αυτό το άθλημα, ο Dejan Georgievski στην κατηγορία + 87kg κέρδισε την πρώτη θέση.

Ο ανταγωνιστής μας κατάφερε να νικήσει τον Γάλλο Omar El Yazidi στον τελικό αγώνα.

Μετά από αυτήν τη νέα μεγάλη επιτυχία, ο Γκεοργκιέφσκι βρίσκεται ένα βήμα πιο κοντά στη συμμετοχή στους Θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο 2020.

Αυτό δεν είναι το τέλος των εξαιρετικών αποτελεσμάτων των μακεδόνων ανταγωνιστών που κατάφεραν επίσης να κερδίσουν μετάλλιο στο τουρνουά G1 στη Βουλγαρία.

Ο Μάρκο Στίβιτς κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία + 87 κιλών, και η Αναμαρίγια Γκεοργκιέφσκα ήταν τρίτη στην κατηγορία -67 κιλών.

Ο Filip Stamenov κέρδισε το χρυσό στην κατηγορία των -78 kg με κυρίαρχο θρίαμβο έναντι της Σερβίας.

Σε αυτό το τουρνουά με έντονο ανταγωνισμό με περισσότερους από 1000 ανταγωνιστές από όλο τον κόσμο, τα ασημένια κατώτερα μετάλλια κέρδισαν οι Damjan Trajkovski και Mila Reljic.