Ηττήθηκαν ποδοσφαιριστές από το Λουξεμβούργο στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Οι ποδοσφαιριστές μετά τον θρίαμβο στη Λετονία πριν από πέντε ημέρες, σήμερα ηττούνται από το Λουξεμβούργο / φωτό: FFM

Ηττήθηκε στα προκριματικά για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2023 από την επιλογή του Λουξεμβούργου με 2:3 η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου γυναικών της Μακεδονίας.

Η ήττα έρχεται μόλις πέντε ημέρες αφότου οι παίκτες νίκησαν τη Λετονία με 4:1 και ο αντίπαλος έχει χάσει και τα τρία ματς από τη Σ. μέχρι στιγμής. Ιρλανδία (0:4), Αγγλία (0:10) και Αυστρία (0:5)

Στον αγώνα που διεξήχθη στην Οχρίδα στο γήπεδο «Biljanini Izvori», το αποτέλεσμα άνοιξαν οι παίκτες των φιλοξενούμενων με το γκολ του Marquez Abreu στο όγδοο λεπτό. Η Μακεδονία κατάφερε να ισοφαρίσει στο 21' μέσω του Ρότσι.

Η πΓΔΜ στο δεύτερο ημίχρονο έμεινε χωρίς τη Νατάσα Αντόνοβα, η οποία αντικαταστάθηκε, και αυτό αξιοποίησαν οι φιλοξενούμενοι που πέτυχαν δύο γκολ μέσω του Τιλ για να εξασφαλίσουν τη νίκη. Η Μακεδονία στον τερματισμό κατάφερε μόνο να μειώσει το αποτέλεσμα μέσω της Νικολόφσκα.
Μετά από τέσσερις γύρους στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η πΓΔΜ έχει απολογισμό μία νίκη και τρεις ήττες, όπως και το Λουξεμβούργο και βρίσκεται στην προτελευταία πέμπτη θέση του πίνακα.