ΦΩΤΟ+ΒΙΝΤΕΟ | Θεαματική ισοπαλία με έξι γκολ: Σερβία και Καμερούν μοιράστηκαν τους βαθμούς

Φωτογραφία: EPA-EFE / Tolga Bozoglu

Με πραγματικό θέαμα άνοιξε το σημερινό πρόγραμμα του Μουντιάλ του Κατάρ ανάμεσα στη Σερβία και το Καμερούν. Αυτό ήταν σίγουρα το καλύτερο ματς μέχρι στιγμής στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ, και είδαμε έως και έξι γκολ (3:3).

Η Σερβία ξεκίνησε επιθετικά Μίτροβιτς χτύπησε στο δοκάρι, μετά βρήκε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία, αλλά σούταρε άουτ. Όταν ο Μίτροβιτς έχασε τις ευκαιρίες, το πέναλτι πήγε στην απέναντι πλευρά. Το κάστρο μετά από κόρνερ άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό. Μετά από αυτό το γκολ του Καμερούν, είδαμε ένα ήρεμο παιχνίδι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου όταν η Σερβία σημείωσε δύο γκολ.

Πρώτα ο μεγάλος Πάβλοβιτς εκμεταλλεύτηκε την επίθεση κατά Τάντιτς και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μόλις δύο λεπτά αργότερα Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς βέλος πλήρους στροφής. Η Σερβία πήγε στο ρεπό με 1:2.

Μετά από μόλις οκτώ λεπτά αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, η Σερβία πέτυχε ένα τρίτο γκολ. Ο Μίτροβιτς κατάφερε τελικά να μπει στο φύλλο αγώνα. Παρά τα δύο γκολ, το Καμερούν δεν το έβαλε κάτω και έτσι στο 63ο και στο 66ο λεπτό Αμπουμπακάρ и Τσούπο-Μότινγκ έφτασαν σε ισοπαλία. Οι Καμερουνέζοι πέτυχαν και τα δύο γκολ με παρόμοιο τρόπο μετά από μια ανεπιτυχή παγίδα οφσάιντ της Σερβικής άμυνας. Να αναφέρουμε επίσης ότι τα γκολ του Καμερούν ήρθαν μετά τον τραυματισμό του Πάβλοβιτς, ο οποίος ήταν εξαιρετικός απέναντι στη Βραζιλία, αλλά και σήμερα.

Στο τέλος, η Σερβία έχασε πολλές ακόμα μεγάλες ευκαιρίες, μέχρι που το Καμερούν απείλησε πιο σοβαρά. Μετά από αυτή την ισοπαλία, η Σερβία έχει έναν βαθμό στον όμιλο και έχει ακόμα πιθανότητες για την επόμενη φάση, αλλά γι' αυτό η Βραζιλία θα πρέπει να κερδίσει την Ελβετία σήμερα και στον επόμενο γύρο με το Καμερούν, ενώ η Σερβία θα πρέπει να κερδίσει το ντέρμπι με την Ελβετία. στον τρίτο γύρο.

Φωτογραφία: EPA-EFE/Rolex dela Pena
Φωτογραφία: EPA-EFE / Neil Hall