ΦΩΤΟ+ΒΙΝΤΕΟ: Η Σεβίλλη κατέκτησε τον τίτλο του Γιουρόπα Λιγκ για έβδομη φορά

φωτογραφία: EPA-EFE/Tamas Kovacs

Στον τελικό του Europa League έπαιξε στο «Puskas Arena» της Βουδαπέστης της Ουγγαρίας, η ομάδα του Σεβίλλη μετά τη διαδικασία των πέναλτι (4:1) το νίκησε Roma για τον έβδομο τίτλο του διαγωνισμού. Μετά το κανονικό 90λεπτο το σκορ ήταν 1:1.

Μετά το πρώτο ημίχρονο ο Ρωμαίος «λύκος» προηγήθηκε με το γκολ του Πάολο Ντιμπάλα στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης.

Βοηθώντας τον πρώτο σκόρερ της ιταλικής ομάδας, Μαντσίνι, σημείωσε αυτογκόλ στο 55' για να ισοφαρίσει το σκορ και να φέρει χαρά στους Ισπανούς.

Στο 75ο λεπτό καταλογίστηκε πέναλτι για τη Σεβίλλη λόγω υποτιθέμενου φάουλ στην περιοχή του πέναλτι, αλλά αφού κοίταξε τα πλάνα του VAR, ο Άγγλος διαιτητής Α. Ο Τέιλορ αντέστρεψε την απόφαση.

Υπήρξε μια αμφισβητήσιμη κατάσταση στο αντίθετο άκρο στο 81ο λεπτό, όταν παίκτες της Ρόμα διαμαρτυρήθηκαν για υποτιθέμενο χάντμπολ στην περιοχή του πέναλτι, αλλά ο Τέιλορ δεν έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Δεν σημειώθηκαν γκολ στα επιπλέον 30 λεπτά, οπότε ο νικητής κρίθηκε μετά τη διαδικασία των πέναλτι.

Στην πρώτη σειρά, ο Οκάμπος ήταν εύστοχος για τη Σεβίλλη, όπως και ο Κριστάντε στην απέναντι πλευρά (1:1). Ο Λαμέλα αποκατέστησε το πλεονέκτημα για τον ισπανικό σύλλογο και ο Μαντσίνι, που ήταν και πάλι τραγικός, έχασε το λάκτισμα από το σημείο του πέναλτι. Ο Ράκιτιτς φρόντισε για το 3:1 και ο Ρότζερ Ιμπάνιεθ ήταν ανακριβής για τη Ρόμα.

Το τελικό 4:1 στη διαδικασία των πέναλτι έθεσε ο Μοντιέλ για τη νίκη της Σεβίλλης και τον έβδομο τίτλο του συλλόγου, που τον καθιστά το πιο τρόπαιο στο Γιουρόπα Λιγκ.

φωτο: ΕΠΑ-ΕΦΕ/ΑΝΝΑ ΣΖΙΛΑΓΥΗ