ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: Η πΓΔΜ με νέα ήττα στην Κοινωνία των Εθνών πανηγυρίζει η Βουλγαρία στα Σκόπια

φωτογραφία: Dragan Mitreski/Sloboden Pechat

Απόψε στον αγώνα της τελευταίας έκτης αγωνιστικής του όμιλος «4» της Γ κατηγορίας στο League of Nations στην Εθνική Αρένα «Τόντορ Προέσκι» στα Σκόπια της Α εθνικής Μακεδονίας έχασε με 0-1 Βουλγαρία.

Απόψε η βροχή ήταν παρούσα στην πρωτεύουσα, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, οπότε δυσκόλεψε το παιχνίδι και για τις δύο ομάδες. Είδαμε ένα άρτιο ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο της συνάντησης στο μεγαλύτερο μας γήπεδο, οι οπαδοί να δίνουν την απαραίτητη στήριξη στους εκλεκτούς του ο επιλογέας Blagoja Milevski.

Τα μεγάλα προβλήματα ξεκίνησαν από το 14ο λεπτό όταν Κόκκινη κάρτα στις τάξεις μας ο Τοντορόσκι που λόγω τραχύ φάουλ με ψηλό πόδι στο γόνατο του αντίπαλου παίκτη έπρεπε να φύγει νωρίς για τα αποδυτήρια.

Με αυτό άλλαξαν και τα πλάνα του εκλέκτορα, ακολούθησε περισσότερη κατοχή μπάλας για τους Βούλγαρους, που δεν δημιούργησαν ούτε μια σοβαρή ευκαιρία, παρά μόνο είχαν την μπάλα στα πόδια τους περισσότερο.

Ήταν αρκετά τεταμένο στο γήπεδο, με φάουλ και από τις δύο πλευρές, και είχαμε την πρώτη καλή ευκαιρία να πετύχουμε γκολ στο 25ο λεπτό όταν Μ. Ριστόφσκι σουτ από περίπου 20 μέτρα, αλλά ο Βούλγαρος τερματοφύλακας Ναούμοφ απέκρουσε.

Στο 22ο λεπτό λόγω της κόκκινης κάρτας χρειάστηκε να αλλάξει ο Μιλέφσκι, οπότε ο Τραϊκόφσκι έφυγε από το παιχνίδι και μπήκε στη θέση του. Ασκόφσκι. Δεν σημειώθηκαν γκολ μετά το πρώτο ημίχρονο (0:0).

Οι Βούλγαροι χρησιμοποίησαν το πλεονέκτημα να έχουν περισσότερους ποδοσφαιριστές, σε αντεπίθεση στο 50' κατάφεραν να τινάξουν τα δίχτυα του Ντιμιτρίβσκι, αφού ο Κιρίλοφ βρήκε ωραία τον Ντεσπόντοφ και έφερε πλεονέκτημα για την επιλογή της Βουλγαρίας (0:1).

Οι καλύτεροι ποδοσφαιριστές μας επιτέθηκαν μετά την ισοφάριση, Άλιοσκι βρέθηκε σε ιδανική θέση για να κάνει ματ τον Ναούμοφ, αλλά το σουτ του απέκρουσε ο Αντόφ στο 62ο λεπτό. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν Φρύνος, αλλά ο Ντιμιτριέφσκι ήταν σίγουρος και κατέγραψε νέα παρέμβαση.

Προσπαθήσαμε με όλες μας τις δυνάμεις να πετύχουμε το επιθυμητό γκολ, αλλά το γεγονός ότι παίξαμε με έναν λιγότερο εκπρόσωπο έκανε το έργο πιο δύσκολο και η Βουλγαρία επιτέθηκε συνεχώς επικίνδυνα, αν και ευτυχώς για εμάς δεν τα πήγε καλά στην περιοχή του πέναλτι του Ντιμιτριέφσκι.

Και πάλι ο Αλιόσκι μπόρεσε να σκοράρει στο 82', αλλά δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα της Βουλγαρίας. Τα νεύρα υποχώρησαν και στο τέρμα, υπήρξε σωματική σύγκρουση μεταξύ των παικτών, ήταν στο επίκεντρο Μπάρντι и Κιρίλοφ που έλαβε κίτρινες κάρτες. Μέχρι το τέλος οι Βούλγαροι κράτησαν το πλεονέκτημα και χάρηκαν τη νίκη.