ΕΠ Κατηγορία «Α»: Παραμένουν στην ελίτ οι μαθητευόμενοι της ΠΓΔΜ μετά τον θρίαμβο επί της Δανίας

φωτογραφία: kfsm.mk

Στον σημερινό αγώνα «να είσαι ή να μην είσαι». εθνική ομάδα μαθητών ΠΓΔΜ ήταν πολύ καλύτερα να πανηγύριζε εναντίον Δανία (83:64). Τις τελευταίες δύο αγωνιστικές ημέρες θα παλέψουμε για την 9η έως τη 12η θέση Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα από αυτόν τον ηλικιακό διαγωνισμό.

Στον αγώνα που έκρινε την απευθείας θέση στον όμιλο των εθνικών ομάδων που εξασφαλίζουν την επιβίωση παρέα με τις καλύτερες επιλογές στη διοργάνωση "Under 16", οι εθνικοί μας αθλητές της Εθνικής μας έπαιξαν τον καλύτερο αγώνα του πρωταθλήματος στα Σκόπια.

Η επιλογή των μαθητών μας ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα, ακόμη και στις πρώτες στιγμές φάνηκε η επιθυμία των αγοριών με αρχηγό τον Andrej Apostolski Lečić, μια μεγάλη επιθυμία για νίκη που φέρνει την επιβίωση παρέα με τις καλύτερες επιλογές μαθητών στην Ευρώπη. Στο τέλος της πρώτης περιόδου είχαμε προβάδισμα έξι πόντων (22:16).

Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου φτάσαμε σε διψήφιο πλεονέκτημα (29:19), αλλά επιτρέψαμε στους Δανούς ένα σερί επτά αναπάντητων πόντων από την πλευρά μας, για να πλησιάσουν, (26: 29) όταν παίχτηκαν 14 λεπτά. Τα επόμενα έξι λεπτά ήταν και τα καλύτερα για την εθνική μας ομάδα των «Under 16» σε αυτό το πρωτάθλημα. Κάναμε το πλεονέκτημα των τριών πόντων μέχρι το ημίχρονο μεγάλο, και είναι ασφαλές να πούμε τεράστιο αν λάβετε υπόψη τα γεγονότα στο γήπεδο. Μετά από 20 λεπτά αγώνα, η Μακεδονία προηγήθηκε με (49:34).

Εκεί που χρειαζόταν περισσότερο, οι μικροί μας μπασκετμπολίστες συνέχισαν να παίζουν πολύ ώριμα και έξυπνα. Όταν έφτασαν ήδη στο πειστικό θετικό, δεν άφησαν τίποτα στην τύχη. Και μετά από 15 λεπτά που είχαν προγραμματιστεί για ξεκούραση, συνέχισαν χωρίς μεγάλες ταλαντώσεις στο παιχνίδι. Μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όχι μόνο κράτησαν το προβάδισμα, αλλά το έκαναν ακόμα υψηλότερο. Μετά από 30 λεπτά είχαμε (63:45) και μέχρι το τέλος η εργασία γινόταν μόνο τακτικά.

Ήταν ο πιο αποτελεσματικός στις τάξεις μας Γιανίσιτς με 20 πόντους (πέντε ασίστ) και ακολούθησε Γαμπρός με 15 πόντους και τέσσερα κλεψίματα.