Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2022: Οι Γάλλοι έστειλαν τη Σερβία σπίτι τους

Η Γαλλία κερδίζει τη Σερβία στο EP χωρίς μεγάλα προβλήματα / φωτογραφία: EPA-EFE / Tibor Illyes

Η επιλογή της Σερβίας ολοκλήρωσε την εμφάνισή της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μετά την ήττα με 29:25 από τη Γαλλία. Με τον θρίαμβο οι Γάλλοι εξασφάλισαν την πρώτη θέση στον Γ' όμιλο, ενώ δεύτερος επιβάτης στον βασικό γύρο είναι η Κροατία, η οποία ήταν καλύτερη από τη Σερβία στο ματς.

Τα διλήμματα για τον νικητή λύθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο κέρδισαν οι Γάλλοι με 16:7 και το δεύτερο ημίχρονο έγινε κανονικά.
Ο Κεντάν Μάε πέτυχε έξι γκολ, ο Ντίκα Μεμ πέτυχε πέντε, ενώ ο Σέρβος Μπόγκνταν Ραντιβόγεβιτς ξεχώρισε με επτά γκολ.

Η δευτεραθλήτρια κόσμου Σουηδία παίζει άσχημα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και απόδειξη είναι η ισοπαλία με την Τσεχία (27:27). Οι Τσέχοι με το γκολ του Τόμας Μπάμπακ στις τελευταίες στιγμές του αγώνα έφεραν την ισοπαλία στην Τσεχία, αλλά την κατάταξη στον επόμενο γύρο εξασφάλισε η Σουηδία.