Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2022: Βαλκανικό ντέρμπι για την Κροατία, οι Δανοί νίκησαν τη Σλοβενία

Η Κροατία κέρδισε τη Σερβία στο ντέρμπι του δεύτερου γύρου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2022 / φωτογραφία: EPA-EFE / Tibor Illyes

Η επιλογή της Κροατίας νίκησε τη Σερβία στο βαλκανικό ντέρμπι στον δεύτερο γύρο του Γ Ομίλου με 23:20 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Το ματς διευθετήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο στο οποίο ο τερματοφύλακας της Κροατίας, Μάτε Σούνιτς ήταν ένα άλυτο αίνιγμα για τους Σέρβους χαντμπολίστες. Οι Κροάτες κέρδισαν το πρώτο ημίχρονο με 11:9 και στο δεύτερο ημίχρονο δεν επέτρεψαν ποτέ στους παίκτες της Σερβίας να ισοφαρίσουν, μόνο στο 31ο λεπτό ήταν 12:11 και στη συνέχεια το πλεονέκτημα μέχρι το τέλος του αγώνα κυμάνθηκε από 3-4 γκολ. Οι Ιβάν Τσούπιτς και Ιβάν Μαρτίνοβιτς με έξι γκολ ήταν οι πιο εύστοχοι, ενώ τρία γκολ πέτυχε ο Λούκα Σίντριτς. Στη Σερβία ξεχώρισε ο Μπόγκνταν Ραντιβόγεβιτς και ήταν ο καλύτερος με πέντε γκολ.

Η σημερινή παγκόσμια και ολυμπιονίκης Δανία κέρδισε τη Σλοβενία ​​με 34:23 και στην κύρια φάση θα μεταφέρει δύο βαθμούς, γιατί στον πρώτο γύρο νίκησε το Μαυροβούνιο. Ο Mikel Hansen με οκτώ και ο Matthias Giddsel με επτά έλαμψαν ήταν οι καλύτεροι στη Δανία, ενώ ο Borut Mackovsek σημείωσε έξι γκολ για τη Σλοβενία.

Η νυν πρωταθλήτρια Ευρώπης με 32:28 νίκησε την παγκόσμια πρωταθλήτρια Σουηδία, ενώ η Ρωσία ετοίμασε έκπληξη επικρατώντας της Νορβηγίας με 23:22.