Η Αίγυπτος και ο Πάροντο πάνε σύμφωνα με το σχέδιο, ισοπαλία με τη Σλοβενία ​​για τους προημιτελικούς

epa08962924 Αιγύπτιοι παίκτες Ali Zein (L) και Mohammad Sanad (R) αντιδρούν κατά τη διάρκεια του αγώνα του Κύριου Γύρου μεταξύ Σλοβενίας και Αιγύπτου στο 27ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Χάντμπολ Ανδρών στο Κάιρο της Αιγύπτου, 24 Ιανουαρίου 2021. EPA-EFE / Mohamed Abd El Ghany / POOL

Η επιλογή της Αιγύπτου στον τελευταίο γύρο του Ομίλου 4 στον κύριο γύρο του Παγκοσμίου Κυπέλλου έπαιξε 25:25 εναντίον της Σλοβενίας και εξασφάλισε μια θέση στους προημιτελικούς.

Ο οικοδεσπότης του Παγκόσμιου Κυπέλλου έπαιξε ένα καταστροφικό πρώτο ημίχρονο στο οποίο σημείωσε μόνο οκτώ γκολ και ξεκίνησε άσχημα το δεύτερο ημίχρονο. Οι Σλοβένοι είχαν ένα πλεονέκτημα 15:10, αλλά από εκείνες τις στιγμές οι «Φαραώ» έπαιξαν φανταστικά και κατάφεραν να ισοσταθμίσουν (17:17), και μετά στο προβάδισμα που έπεσαν στο τέλος. Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Roberto Parondo είχε προβάδισμα 23:25, αλλά η Σλοβενία ​​κατάφερε να σώσει τον εαυτό της από την ήττα με δύο γκολ στο τέλος.
Ο Σανάντ σημείωσε επτά γκολ για την Αίγυπτο, ο Ομάρ σημείωσε έξι, ενώ στη Σλοβενία ​​ο Μπλαζ Τζανκ ήταν το πιο ακριβές με έξι γκολ.

Η ομάδα της Νορβηγίας νίκησε την Ισλανδία με 35:33 και περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα Πορτογαλίας-Γαλλίας. Εάν η Πορτογαλία κερδίσει με ένα γκολ, θα παίξει στους προημιτελικούς μαζί με τους Γάλλους, ενώ η Νορβηγία θα αποκλειστεί. Το αναμενόμενο όνομα στη Νορβηγία ήταν ο Sander Sagossen με εννέα γκολ, ενώ ο Έλισον με έξι γκολ ήταν το πιο ακριβές στην Ισλανδία.