Η Δανία είναι η παγκόσμια πρωταθλήτρια στο χάντμπολ για τρίτη συνεχόμενη φορά

φωτογραφία: EPA-EFE/Tamas Kovacs

Οι χαντμπολίστες του Δανία υπερασπίστηκε τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή, αφού τον νίκησε στους τελικούς του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος σε Πολωνία και Σουηδία Γαλλία με 34:29 (16:15). Αυτός ο αγώνας για το χρυσό μετάλλιο ήταν διαιτητής Gjorgji Nachevski и Σκλάβος Νικολόφ από την πΓΔΜ.

Η Δανία είναι η μεγαλύτερη δύναμη στο χάντμπολ στον κόσμο και το απέδειξαν ξανά. Έγινε παγκόσμιος πρωταθλητής για τρίτη φορά στην ιστορία.

Οι Δανοί ήταν φαβορί και δικαίωσαν αυτόν τον ρόλο. Άνοιξαν άριστα το ματς, προηγήθηκαν με 4:1, 7:3, Έτσι 10:6, είχαν συνεχώς πλεονέκτημα τεσσάρων τερμάτων, και προηγήθηκαν και με πέντε θετικά.

Οι Γάλλοι έπαιξαν πιο σταθερά στην άμυνα, επέστρεψαν με αποτέλεσμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου για την αβεβαιότητα του αγώνα. Πήγαν στην ανάπαυλα μόλις ένα γκολ πίσω, ελπίζοντας να πολεμήσουν τους Δανούς για την επόμενη μισή ώρα.

Κατάφεραν να ισοφαρίσουν, ήταν γκολ για γκολ, αλλά οι Δανοί ήταν πάντα ένα βήμα μπροστά, κερδίζοντας πλεονέκτημα δύο τερμάτων, και όταν μπήκαν στο τελευταίο 10λεπτο με τρία θετικά, ήταν ξεκάθαρο ότι η Γαλλία θα είχε δύσκολα. ώρα για επιστροφή στον αγώνα.

Διατήρησαν το πλεονέκτημα και τελικά υπερασπίστηκαν τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή. Στις νικήτριες τάξεις Lauge Κυριάρχησε με 10 γκολ, ο Πίτλικ με εννέα και ο Γκίντσελ με έξι γκολ. Ξεχώρισαν στην ηττημένη επιλογή Ρεμίλι με έξι και ο Μεμ με πέντε γκολ.

Νωρίτερα στον αγώνα για το χάλκινο, η εθνική Ισπανίας κατάφερε να νικήσει τη Σουηδία με 39:36.