Η Crvena Zvezda είναι ακόμα «πολύ μεγάλη μπουκιά», η MZT Σκοπίων ξεκινά με ήττα τη σεζόν στο ABA league

Φωτογραφία: MZT Skopje

Οι μπασκετμπολίστες της MZT Σκοπίων ξεκίνησαν τη νέα σεζόν στο ABA league με ήττα από την Crvena Zvezda εντός έδρας με 67:87. Η ήττα για τον σύλλογο από το Αεροδρόμιο ήταν αναμενόμενη γιατί είχε απέναντί ​​του τον νυν πρωταθλητή στην περιφερειακή διοργάνωση.

Η Crvena Zvezda αποφάσισε το παιχνίδι στο δεύτερο τέταρτο του αγώνα, το οποίο κέρδισε ο αντίπαλος με 26:13, που τους οδήγησε στο πειστικό συν 17 και στην ανάπαυλα του ημιχρόνου έφυγε με 39:22.

Η τρίτη περίοδος του αγώνα έφερε το υψηλότερο πλεονέκτημα του Ερυθρού Αστέρα στο +27, στο οποίο έφτασαν με σερί 14:2, αλλά και αυτό δεν εμπόδισε τους μπασκετμπολίστες της πρωταθλήτριας ΠΓΔΜ. Ακολούθησαν αρκετά τρίποντα με τα οποία η διαφορά μειώθηκε στους 20 πόντους.

Το τελευταίο δεκάλεπτο έφερε ισορροπημένο μπάσκετ στο οποίο σκόραραν εναλλάξ και οι δύο ομάδες, οπότε το τελικό σκορ ήταν 87:67.

Ο Vojdan Stojanovski με 17 πόντους ήταν ο πιο αποτελεσματικός για την MZT, ο Bojan Krstevski πρόσθεσε 13 και ο Micović 12 πόντους. Η ΜΖΤ δεν θα έχει εύκολη δουλειά ούτε στον δεύτερο γύρο γιατί υποδέχεται εντός έδρας την Παρτιζάν. Αυτός ο αγώνας διεξάγεται τη Δευτέρα από τις 16:00.