Η Μπρέντφορντ ταπείνωσε τη Γιουνάιτεντ, δίνοντάς της τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο

Καταστροφικό ξεκίνημα της σεζόν για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ/φωτογραφία: EPA-EFE/Peter Powell

Πραγματικό εξευτελισμό γνώρισαν οι παίκτες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον δεύτερο γύρο της Πρέμιερ Λιγκ, χάνοντας πειστικά με 4:0 στην επίσκεψη στη Μπρέντφορντ.

Για να αυξηθεί η δυστυχία της Γιουνάιτεντ, η Μπρέντφορντ σημείωσε και τα τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και άφησε καθαρούς τους «κόκκινους διαβόλους» μετά από δύο γύρους στην Πρέμιερ Λιγκ, αφού αιφνιδιάστηκε από την Μπράιτον με 1:2 στο ξεκίνημα.

Αν και ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν στην πρώτη ομάδα της Γιουνάιτεντ, οι γηπεδούχοι ήταν η καλύτερη ομάδα και είχαν «μεγάλη βοήθεια» στο να πετύχουν τα δύο πρώτα γκολ από τον τερματοφύλακα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Νταβίντ ντε Χέα.

Στο δέκατο λεπτό ο Τζος Ντασίλβα σούταρε από την άκρη του πέναλτι, αλλά μια καταστροφική επέμβαση του Ντε Χέα, του οποίου η μπάλα πέρασε από τα χέρια, έδωσε προβάδισμα στον Μπρέντφορντ.
Την καταστροφική αντίδραση του Ντε Χέα και των συμπαικτών του από την άμυνα αξιοποίησε ο Ματίας Γιάνσεν για να κάνει το 2:0 στο 18ο λεπτό.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Μπρέντφορντ σημείωσε άλλα δύο γκολ, πρώτα ο Μπεν Μι στο 30' έκανε το 3:0 και το τελικό αποτέλεσμα σημείωσε ο Μπουέμο στο 36ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι ποδοσφαιριστές «ελέησαν» στο δεύτερο ημίχρονο, δεν πέτυχαν γκολ, αλλά και δεν επέτρεψαν στη Γιουνάιτεντ να δημιουργήσει ούτε μια σοβαρή ευκαιρία για σκοράρισμα.

Μετά από δύο γύρους, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχει δύο ήττες στην Πρέμιερ Λιγκ και διαφορά τερμάτων 1:6 και στον επόμενο γύρο περιμένει το μεγαλύτερο αγγλικό ντέρμπι με τη Λίβερπουλ.