Έλαμψε το νταντέμ Ντιμιτρίγεβιτς - Χαπ, η Μακεδονία νίκησε την Πολωνία!

Φωτογραφία: KFSM

Η ομάδα μπάσκετ της πΓΔΜ έκανε σπουδαίο παιχνίδι και πανηγύρισε τη νίκη κόντρα στην Πολωνία με πειστικό 71:96.

Δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι για τη Μακεδονία, ο αρχηγός Βοϊντάν Στογιανόφσκι μάλλον ανανέωσε τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε πριν τον αγώνα με την Εσθονία και έτσι αποχώρησε από το γήπεδο στο πρώτο λεπτό.

Αλλά η ΠΓΔΜ φαινόταν υπέροχη ακόμα και χωρίς αυτόν στο παρκέ, η Πολωνία προηγήθηκε μόνο στην αρχή και στη συνέχεια με στιβαρή άμυνα και καλά οργανωμένες επιθέσεις με επικεφαλής τον Ντιμιτρίγιοβιτς и Συμβαίνω καταφέραμε να συνειδητοποιήσουμε.

Δύο φορές το πλεονέκτημα της Μακεδονίας στο πρώτο ημίχρονο ήταν 13 πόντους. Οι Πολωνοί δεν είχαν λύση για το tandem Dimitrijevic-Happ.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και η περίοδος που η ΠΓΔΜ έκρινε το ερώτημα του νικητή. Μόλις ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, το πλεονέκτημά μας συνέχισε να αυξάνεται, οπότε φτάσαμε στο υψηλότερο μέχρι εκείνο σημείο συν 23. Μπήκαμε στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 69:50.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν πολύ και στο τελευταίο τέταρτο η Πολωνία ξύπνησε λίγο και έφτασε στο -13, αλλά οι Μακεδόνες μπασκετμπολίστες ανέβασαν ξανά αγωνιστικό επίπεδο και ανέκτησαν το ασφαλές πλεονέκτημα.

Ο Ντιμιτρίγιοβιτς ήταν ο κορυφαίος της πΓΔΜ με 32 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ και ακολούθησε ο Χαπ με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ο Γκιουρόσκι σημείωσε 17 πόντους, ο Μιχάλακ με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ είχε την καλύτερη διάθεση για την Πολωνία.