ΒΙΒΛΟΣ: Ο Ισραηλινός Galil Elion νικήθηκε για το Naviko Academy FMP

Η FMP Academy γνώρισε την πρώτη της ήττα στη βαλκανική διοργάνωση μπάσκετ / Φωτογραφία: balkanleague.net

Ο σύλλογος μπάσκετ της πΓΔΜ Naviko Akademija FMP κατέγραψε την πρώτη του ήττα στη βαλκανική διοργάνωση από τον Galil Elion με 82:102.

Ο εκπρόσωπος μας ήταν ισάξιος αντίπαλος στο πρώτο 10λεπτο του αγώνα. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι καλαθοσφαιριστές είχαν ένα ελάχιστο πλεονέκτημα 20:19.

Στο δεύτερο 10λεπτο οι Ισραηλινοί άρχισαν να δείχνουν την ποιότητά τους. Ο ευνοούμενος αντίπαλος έπαιξε πολύ καλύτερα, ειδικά στη φάση της επίθεσης, σημειώνοντας έως και 34 πόντους, για διψήφιο προβάδισμα στην ανάπαυλα 42:53.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν σε ακόμα πιο δυνατό ρυθμό, στην τρίτη περίοδο εξασφάλισαν τη διαφορά που ήταν αρκετή για ένα ειρηνικό τελείωμα. Έφτασαν σε ακόμη μεγαλύτερο 54:79, οπότε το υπόλοιπο του αγώνα ήταν μια δουλειά ρουτίνας στο παρκέ. Στο τέλος του τμήματος η ομάδα από την Κισέλα Βόδα ήταν καλύτερη (28:23), ίσα ίσα για να μετριάσει την ήττα.

Ο Μπίλι Άιβι με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ στις ηττημένες τάξεις, ο Κρστάγιτς έριξε 16, ενώ διψήφιο αριθμό καλαθιών είχαν και οι Όλιβερ Ντβογιακόφσκι (13) και Λούκα Στογιανόβσκι (12). Ο Μόσκοβιτς κυριάρχησε για τους Ισραηλινούς με 17 πόντους.

Αυτή τη στιγμή στον όμιλο «Α» προηγείται η Hapoel Galil Elion με τέσσερις βαθμούς, η FMP Academy τρεις, από έναν στο Κουμάνοβο και τα Βαλκάνια και χωρίς βαθμούς οι Lukoil Levski και Maccabi Haifa. Ο επόμενος αντίπαλος της Navico Academy FMP θα παίξει ξανά με την ισραηλινή ομάδα, στις 30 Νοεμβρίου θα επισκεφθεί τη Μακάμπι στη Χάιφα.