Ο Μπάσκετ Καμ κατέκτησε το τρόπαιο στο Σούπερ Καπ «Dragan Vasilov-Cevka».

Οι μπασκετμπολίστες του Basket Cam 2011 από τη Makedonska Kamenica με το τρόπαιο Supercup/φωτογραφία: kfsm.mk

Στη δεύτερη έκδοση του Supercup "Dragan Vasilov-Cevka" στο γυναικείο αγώνισμα, σήμερα η ομάδα του Basket Kam από Makedonska Kamenica καλύτερα από Badel 1862 με σκορ 69:61.

Μετά τους πόντους του Νικόλοφ, το Basket Cam 2011 είχε προβάδισμα από 21:17και η διαφορά την επόμενη περίοδο ήταν ακόμη μεγαλύτερη (34:19). Με τρίποντο του αρχηγού Λαζαρέσκα οι μπασκετμπολίστες στον «γαλαζοκίτρινο» συνδυασμό του 42:31, αλλά η Μιλοβάνοβα με παιχνίδι «δύο συν ένα», έβαλε ψηλά 45:31 για τον νυν νικητή του Κυπέλλου Μακεδονίας.

Για περισσότερα από τρία λεπτά η ομάδα της Makedonska Kamenica ήταν χωρίς γκολ, οπότε αμέσως, στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο νέος προπονητής Zlatko Gotcevski κάλεσε τάιμ-άουτ. Σαφώς και για ποιο λόγο, ο αντίπαλος έκανε το αρνητικό μονοψήφιο (36:45). Χωρίς αποτέλεσμα, επειδή ο αντίπαλος συνέχισε τη σειρά στο 16:0, για να αλλάξει το προβάδισμα, ο Badel 1862 προηγήθηκε με 47:45.

Η κρίση στο παιχνίδι στο Basket Cam 2011 διήρκεσε σχεδόν εννέα λεπτά, πριν ο Ντίμοβα πραγματοποιήσει ελεύθερη βολή. Για εκείνο το απίστευτο τρίμηνο το Badel 1862 κέρδισε με 16:1, και στην ενότητα που αποφασίζει να υπάρχει πλεόνασμα πόντων (47:46). Η φιλοξενούμενη ομάδα έσπασε το «πόντο» στην αρχή της τελευταίας περιόδου, την οποία άνοιξε με τη δική της σειρά 9:2. Για να επιστρέψει το πλεονέκτημα στην πλευρά του (55:49). Χρησιμοποίησαν την περίοδο κρίσης του αντιπάλου για να αυξήσουν τα θετικά και 61:51 στα μέσα του τριμήνου της απόφασης.

Κυριάρχησαν στις νικητήριες γραμμές Αδαμόσκα με 21 πόντους (έξι ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ) και ο Ντίμοβα με 20 πόντους (επτά ριμπάουντ). Στην απέναντι πλευρά Ματθαίος σημείωσε 25 πόντους (14 ριμπάουντ), ενώ ακολούθησαν οι Ντιμιτρίγιοβιτς και Λαζαρέσκα που είχαν ο καθένας από 14 πόντους και πέντε ριμπάουντ.