Ο Badossa καλύτερος από τον διπλό πρωταθλητή Wibledon

Paula Badosa/φωτογραφία: EPA-EFE/ANDY RAIN

Η Paula Badosa εξασφάλισε μια θέση στους 7 του Wimbledon μετά από δύο ώρες και επτά λεπτά αγώνα, νικώντας τη διπλή πρωταθλήτρια του τουρνουά, Petra Kvitova, με 5:7, 6:XNUMX.

Με αυτόν τον τρόπο, ο Badosa επανέλαβε την επιτυχία της περσινής χρονιάς, όταν στο Wimbledon έπαιξε επίσης στους XNUMX.

Η Πέτρα Κβίτοβα ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και έκανε μπρέικ για 0:2, και στη συνέχεια είχε πλεονέκτημα 2:4 και 3:5, αλλά στο δέκατο παιχνίδι, ο Μπαντόσα κατάφερε τελικά να πάρει το μπρέικ και στη συνέχεια κέρδισε τα επόμενα δύο παιχνίδια για 7:5 και προβάδισμα 1:0 στα σετ.

Δεν υπήρξαν μπρέικ στο δεύτερο σετ, αν και η Κβίτοβα είχε συνολικά οκτώ ευκαιρίες μπρέικ στο τρίτο και το έβδομο γκέιμ, μετά τα οποία το σετ έπρεπε να κριθεί σε τάι μπρέικ.

Σε αυτό, η Ισπανίδα τενίστρια ήταν καλύτερη με 7:4 και προγραμμάτισε αγώνα φάσης των XNUMX με τη Σιμόνα Χάλεπ.