Ο Αλκαράζ εύκολα στον δεύτερο γύρο του Ρολάν Γκαρός, στο τέλος των γυναικών και για τον Μουγκουρούζα

Ο Carlos Alcaraz πέρασε εύκολα το πρώτο εμπόδιο στο Roland Garros / φωτογραφία: EPA-EFE / MARTIN DIVISEK

Ο Ισπανός τενίστας Carlos Alcaraz εξασφάλισε τη θέση στον δεύτερο γύρο του Roland Garros αφού σήμερα σε τρία σετ με 6:4,6:2,6:0 νίκησε τον Juan Ignacio Londero.

Μεγαλύτερη αβεβαιότητα υπήρχε μόνο στο πρώτο σετ που κρίθηκε στο δέκατο game όταν ο Ισπανός χρησιμοποίησε την πρώτη μπλέ μπαλ του αγώνα. Στο δεύτερο σετ, ο Αλκαράζ πρώτα έκανε μπρέικ για προβάδισμα 4:2 σε παιχνίδια, και στη συνέχεια έκανε άλλο ένα μπρέικ και προηγήθηκε με 2:0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, ο Αλκαράζ δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να κερδίσει ούτε ένα παιχνίδι και εξασφάλισε μια θέση στον δεύτερο γύρο.

Θέση στον επόμενο γύρο εξασφάλισε και ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ, ο οποίος νίκησε σε τρία σετ τον Αυστριακό Σεμπάστιαν Όφνερ με 6:2,6:4,6:4.

Την πρώτη μέρα του Ρολάν Γκαρός έγινε μια ακόμη μεγάλη έκπληξη στο γυναικείο αγώνισμα. Η νικήτρια του 2016, Garbine Muguruza, ηττήθηκε από την Kaja Kanepi με 6:2,3:6,4:6 και μετά την Ons Jaber είναι το δεύτερο φαβορί που ολοκλήρωσε την εμφάνισή της στο Παρίσι την πρώτη μέρα.